únie v máji 2004 sa však tisíce Slovákov, ktorí predtým cestovali za prácou a vyšším platom na západ, začali vracať späť do vlasti. Konštatovala to včera nemecká tlačová agentúra DPA.
Ostatné vládne štatistiky ukazujú dramatický obrat v imigrácii do ČR a zdôrazňujú v tejto súvislosti spojenie medzi rozšírením EÚ a ekonomickým oživením, ku ktorému došlo na Slovensku. Kým v roku 2003 prišlo Slovensko o 6000 občanov, ktorí odišli na územie jeho západného suseda, v minulom roku sa, naopak, dvere otvorili opačným smerom a krajina zaznamenala rovnako návrat 6000 svojich občanov, píše DPA.
Zmena je podľa expertov dôsledkom zlepšenia situácie v oblasti pracovných príležitostí, čo je zase spojené s príchodom zahraničných investorov. V ostatných troch rokoch vyrástlo v rôznych častiach krajiny takmer 100 nových závodov, predovšetkým v automobilovom priemysle. Vďaka tomu došlo k hospodárskemu oživeniu miest, kde miera nezamestnanosti nezriedka dosahuje 20 percent. Vďaka rozšíreniu únie je pre slovenské závody lacnejšie a ľahšie exportovať a predávať svoje tovary v bohatšej západnej Európe. Ako poznamenáva DPA, zahraničné spoločnosti dali Slovensku prednosť pred ČR a ďalšími novými členskými štátmi kvôli vládou ponúkaným stimulom, ako aj kvôli nízkym daniam a mzdám.
V 90. rokoch boli jedinými väčšími zahraničnými investormi na Slovensku nemecká automobilka Volkswagen a americká oceliarska spoločnosť U.S. Steel. V súčasnosti buduje svoj závod v Trnave v hodnote 25 miliárd korún francúzska automobilka PSA Peugeot Citroën. Jeho otvorenie sa očakáva v roku 2006. Kórejská automobilka Kia sa chystá investovať 26 miliárd korún do vybudovania závodu v Žiline. Vďaka novým závodom a rozširovaniu výroby vo Volskwagene by čoskoro mohli začať slovenské výrobné linky chrliť viac ako 800.000 vozidiel, píše DPA.
Ako dodáva, tesne za veľkými výrobcami automobilov prichádzajú aj desiatky dodávateľov súčiastok. Na Slovensko však expandujú aj firmy podnikajúce v iných priemyselných odvetviach, ako nemecká firma Flott, kórejský elektronický gigant Samsung a dánsky výrobca filmovej techniky Glunz&Jensen. Ako ďalej konštatuje nemecká agentúra, situácia na Slovensku sa zlepšila do takej miery, že bolo označené za "tatranského tigra" ekonomického rozvoja, čo pripomína podobné úspechy Írska, ktoré vďaka nim dostalo označenie keltský tiger v EÚ.
Ekonómovia v Prahe upozorňujú českú vládu, že Slovensko sa stáva vážnou konkurenciou v oblasti získavania investícií a už v priebehu dvoch rokov by mohlo predbehnúť ČR. Slovenský minister financií Ivan Mikloš v jednom nedávnom interview vyjadril spokojnosť s rozvojom krajiny po vstupe do únie: "Môžeme povedať, že dobiehame vyspelý svet rýchlejšie než sa pôvodne predpokladalo".
Autor: Berlín/Bratislava (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.