doručovateľa, hľadajúceho adresáta s vynaložením všetkých síl a dôvtipu sa rozprávajú príbehy. Nedoručenie zásielky, porušenie mlčanlivosti či listového tajomstva si totiž zamestnanec pošty nemôže dovoliť zo zákona. Profesionálna prestíž sa nestratí, ani keď nie je adresa úplná.
Občas sa odohrajú čarokrásne krátke zážitky, na ktoré sa nedá zabudnúť. Pomôcť znova ich prežiť môže iba opätovné stretnutie s hlavnou postavou náhodného kontaktu. Čo však spraviť, ak je známe len meno, farba vlasov, približný vek a miesto pobytu tajomného subjektu bez udania čísla a ulice. A ako nájsť firmu, ktorá viackrát, okrem názvu, zmenila adresu? Potreba obnoviť kontakty je neraz naliehavá. Funkcia pošty, na rozdiel od presného počítačového a mobilného SMS písania, je v tomto prípade nenahraditeľná. Listy s adresou ´slečna Vierka, 20-ročná blondína v dome so zelenou bránou, Myslava pri potoku´, ´pán Jozef, inštruktor plávania, kúpalisko Oáza´ alebo ´fa. Dôvera, zásielky s nulovým navýšením Košice´ nemusia byť stratené. Vedúci doručovne si spolu s poštármi, podľa rajónov, s problémom poradí. Pokiaľ naň nestačí, prekonzultuje ho s vedúcim pošty. Posledná inštancia je v trnavskej ohlasovni a úložni.
Viliam Zajac je vedúcim Hlavnej pošty v Košiciach už trinásť rokov. V poštárskych službách prešiel od nástupu do zamestnania všetkými funkciami vrátane klasickej doručovateľskej. Spracoval neuveriteľné množstvo zásielok, ale každý list, ktorý mal v taške na obchôdzke, sa dostal k adresátovi. Niektoré boli pozoruhodne umne popísané, patriace skôr medzi rarity.
"Pre poštového doručovateľa," hovorí V. Zajac, "platia prísne zákony. Najzávažnejší je zákon o zachovaní mlčanlivosti. Ten musí nový zamestnanec pošty podpísať hneď pri nástupe na pracovisko. Zaväzuje sa ním nerozširovať na verejnosti, kto komu, ako často píše, či adresát dostáva pravidelné predvolania na políciu a úrady. V prípade prezradenia týchto informácií hrozí poštovému doručovateľovi súdny postih. To si každý poštár dobre uvedomuje. Prísť o zamestnanie kvôli prostorekosti a navyše mať opletačky so súdmi nestojí za chvíľku slabosti. Druhým dôležitým predpisom zaväzujúcim poštu a poštára je povinnosť doručiť list za každých okolností, aj v prípade extrémnych podmienok, vojny a kalamít, bez porušenia listového tajomstva. Obsah listu musí byť pre poštára posvätný, nech by bol odoslaný odkiaľkoľvek. Pochopiteľne, ak v ňom nie sú cudzie predmety, škatuľky, vrecúška, valčeky a drôty, vzbudzujúce podozrenie, že nejde o bežný list. Vtedy kontaktujeme políciu. Listom s nedostatočnou adresou sa venujeme zvlášť dôsledne. Podľa predpisov sa aj tie musia dostať k prijímateľovi..."
Každé ráno v doručovni na Hlavnej pošte v Košiciach pätnásť minút po ôsmej hodine sa odohráva zvláštny ceremoniál. Je určený len pre zasvätených, poštových doručovateľov chystajúcich sa do rajónov. Hovorí sa mu vyvolávanie a riadi ho vedúci doručovne pošty. Trvá zhruba 15 minút a zúčastňujú sa ho všetci, približne 70 poštoví doručovatelia. V každom meste na Slovensku je situácia v podobnom čase na Hlavnej pošte rovnaká. Vedúci košickej doručovne Konštantín Góč si už inak ráno v práci ani nevie predstaviť.
"Vo funkcii vedúceho poštovej doručovne pracujem tri roky," hodnotí svoje zaradenie K. Góč. "Predtým som takmer 35 rokov robil poštára. Poznám veľmi dobre prácu v teréne a viem, aké dôležité je vyvolávanie. Nedostatočne označené listové zásielky nie sú až také vzácne. Týka sa to aj balíkov. Len listov je každý deň od 50 do 100 kusov. Za týždeň sa ich nazbiera niekoľko stovák. Dalo by sa povedať, že zásielky s nedostatočne uvedenou adresou sú bežné. K nim treba prirátať aj tie, ktoré prichádzajú zo zahraničia. Veľakrát sú totiž poštové smerovacie čísla v rôznych štátoch EÚ rovnaké. Rozlišujeme ich podľa známok na podacích poštách a vraciame tam, odkiaľ prišli, na ich vyvolávanie. Bez tejto špecifickej služby na presné zisťovanie nedostatočnej adresy by vlastne doručovateľstvo v súlade s poštovým zákonom ani nemohlo dobre fungovať. Je len na škodu, že o tom veľa ľudí nevie a kritizuje poštu za oneskorenie, alebo nedodanie zle odoslanej zásielky."
Vyvolávanie sa začína vytriedením došlej pošty. Túto prácu majú na starosti priehradkové pracovníčky, preberajúce priebežne prichádzajúce listy. Rozhodujúce je vynechanie a skomolenie údajov. Pravopisné chyby a neúhľadný rukopis sa nepočítajú. Vyvoláva sa nahlas list po liste podľa približného označenia na zásielke. Najčastejšie so zlým názvom ulice, alebo iba s uvedeným menom a mestom. Takéto listy sú ešte doručiteľné, ak poštárka z niektorého rajóna pri vyvolaní mena zareaguje, lebo na meno dochádza pošta. Napíše sa oznam pre adresáta. V opačnom prípade sa musí vedúci doručovne pozrieť do evidenčného zoznamu a zistiť, kde asi dotyčný býva. Ak sa to nepodarí a nie je uvedený ani odosielateľ, zásielka putuje do Trnavy do poštovej ohlasovne a úložne, kde sa komisionálne otvorí. Skúma sa, či v texte nie je uvedený adresát. V hraničnej situácii kvôli hľadaniu je možné v ohlasovni porušenie listového tajomstva. Ak aj tento pokus zlyhal, list sa uloží a po troch mesiacoch, pokiaľ sa nikto nezaujíma o osud nedoručiteľnej zásielky, celá sa skartuje. Ak však v liste je zmienka o mene adresáta, pôvodne nedostatočne označená zásielka sa pošle znova na poštu, opatrená menom na dodanie. Podobná procedúra stíha aj poškodené, zle označené doporučené listy a balíky. Malá zmena je iba v predĺžení skartovacej lehoty na 6 mesiacov. U balíkov s trvanlivým obsahom je raz za čas v Trnave dražba na burze.
Niekedy sa vyvolávajú listy so starými už neexistujúcimi názvami ulíc a námestí, prípadne zbúraných mestských štvrtí. Služobne dozretí poštári pamätajúci i ošumelé prvorepublikové periférne domy, kde stojí sídlisko, sú na nezaplatenie. Ale ani oni nemôžu poslúžiť, keď sa tam nezdržiava adresát. Ešte kurióznejšie sú prípady, ak v jednom vchode alebo byte, najčastejšie v kombinácii otec a syn, bývajú dvaja nájomníci s tým istým menom. Tu už musí byť poštový doručovateľ dobrý taktik a psychológ a zdvorilo vyzvať generačne odlišných menovcov, aby identifikovali zásielku a do budúcna sa nechávali zapísať ako senior a junior. Pri vyvolávaní sa môžu doručiť ešte aj netypické zásielky v podobe pozdravov na oznámkovaných pivných táckach, pokiaľ je adresát ochotný zaplatiť doplatok za neštandardnú poštovú službu. V každom prípade sa však hanlivé a vulgárne označené listy zjavne urážajúce prijímateľa nedoručujú a ani nevyvolávajú. Tie sa skartujú.
"Počas svojho pôsobenia vo funkcii vedúceho pošty," hovorí V. Zajac, "som videl množstvo verzií rozmanitých zásielok s nedostatočne uvedenou adresou. Klasické opisné, iba s popisom osoby a približného miesta bydliska, sú na ústupe. Vytláčajú ich SMS správy. Zvýšil sa počet zásielok s nepresnými adresami zo zahraničia. Pribudli podozrivé a hanlivé pre miestnych prominentov a politikov. Jeden z takýchto listov bol celý oblepený výstrižkami z erotických časopisov, adresovaný pomerne známej celebrite. Iný pre zahraničného študenta obsahoval vrecúško s podozrivo páchnucou látkou. Ten prvý som poslal do úložne na skartáciu, pri druhom sa zistilo, že šlo o skysnutú instantnú polievku, akú dostával študent v neskazenej podobe častejšie. Najradšej si však spomínam na vyhľadávanie adresy pre emigrantku v USA, ktorá odišla z Košíc cez vojnu počas maďarskej okupácie v roku 1942. Po zmene politických pomerov, keď už boli kontakty možné bez obmedzenia - v polovici 90. rokov, nás na základe starej, dávno neexistujúcej adresy požiadala listom, aby sme vyhľadali jej bratranca strateného pri úteku v meste. Urobili sme všetko, čo bolo v našich silách, skontaktovali sme sa aj telefonicky, ulica a dom však už boli zbúrané. Bratranca sme nenašli. Napriek tomu nám vojnová emigrantka z Košíc prišla osobne poďakovať."
Vyhľadávanie osôb prostredníctvom približne uvedenej adresy nie je pre poštu prvoradé. Túto službu by si pisatelia listov a balíkov nemali mýliť s pátračkou. Je len doplnkom pre tých, ktorí sú z rôznych dôvodov nepresne, alebo zle informovaní o adresátovi. Základná funkcia pošty, doručovanie zásielok, sa ani v čase razantného nástupu počítačov a mobilných operátorov nemení. Oficiálne predvolanie na úrady, políciu a súdy sa iba ťažko dá robiť cez SMS správy a počítač. Tento fakt platí aj v prípade schválenia zákona o elektronickom podpise, uľahčujúcom uzatváranie obchodných zmlúv a prácu administratívy. Navyše nie každý má počítač. Preto ranné vyvolávanie v doručovni sa bude ešte dlho ozývať na hlavných slovenských a európskych poštách.
Autor: Štefan Lazorišák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.