oddelení podľa pohlavia, čím zabránili ich predčasnému páreniu. Na každodenné prelety vypúšťajú operence striedavo.
Rozdelenie pohlaví sa osvedčuje od začiatku februára, najneskoršie však do 10. marca, kedy už býva pomerne teplo. Pri stanovení dĺžky odlúčenia treba postupovať individuálne podľa regiónov, lebo ak neodhadneme správny čas, začnú samice znášať neoplodnené vajíčka. Hrozí aj to, že sa môžu spáriť s cudzími holubmi, ktoré ich môžu odlákať do cudzieho holubníka.
V extenzívnom chove sa dlhšie trvajúce oteplenie odzrkadlí v zmenenom správaní sa holubov. Samčeky začínajú dvoriť samičkám, hrkútaním a ukláňaním sa im dávajú na známosť svoju náklonnosť. Holubice ju vnímajú a pyšne prestupujú na nôžkach. Na základe správania sa vtákov môžeme rozlíšiť aj pohlavie septembrových, prípadne októbrových nedokonale vyvinutých mláďat. Ešte stále sa často objavujú v chovoch na škodu rodičov, ale i chovateľov, keďže podľa habitu nevieme odhadnúť, či ide o mohutnejšiu holubicu alebo slabšieho holuba.
S nástupom slnečných, teplejších dní nastáva pri holuboch výmena prachového peria a následne i letiek. V dôsledku preperovania sa mení ich celková kondícia, preto nie je správne v tomto období obmedzovať prídavok olejnatých semien v kŕmnej dávke.
Autor: Ing. Peter ORSZÁG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.