Korzár logo Korzár
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Ayisi: Mal som sa takisto zle ako ostatní

Na rozhovor prišiel z tréningu karate, o chvíľu už mal nacvičovať choreografiu s miliónovými tanečníkmi. Napriek tomu pôsobil pokojným a vyrovnaným

dojmom, takmer celý čas sa usmieval. Nerušili ho ani návštevníci kaviarne, ktorí ho so záujmom sledovali, niektorým z nich odpovedal úsmevom. Tanečník, spevák a najnovšie aj spoluautor a hlavný predseda poroty novej reality show Miliónový tanec Fredy Ayisi (38) rozprával aj o rasizme, politike, viere aj o samotnej reality show.

Už ste si zvykli na zvedavé pohľady?

- Ale áno. Dlhé roky to bolo kvôli inej farbe pleti. Teraz kvôli tomu, že ma poznajú.

Odkiaľ vlastne pochádzate?

- Narodil som sa v Bratislave. No môj otec bol z Ghany, prišiel na Slovensko, pretože tu začal praxovať v jednej elektrární a tu sa spoznal s mojou mamou.

Otec nechcel odísť späť?

- Práveže áno. Keď som mal dva roky, aj sme odišli s celou rodinou do Ghany, kde sme istý čas žili. Ale mama tam mala vážne zdravotné problémy, musela sa vrátiť späť na Slovensko. Môj otec však nešiel s nami.

Prečo?

- Nechcel sa vrátiť späť do komunistického Československa.

Nechýbal vám?

- Ja som to nevnímal ako dieťa, ktoré žije s oboma rodičmi a tí sa po desiatich rokoch rozvedú. Od čias, ktoré si pamätám, som bol iba s mamou. Možno až o niečo neskôr som si začal uvedomovať, v čom všetkom mi mohol otec poradiť a byť pri mne. Ale v podstate mám naňho pekné spomienky. Stále sme boli v kontakte, telefonovali sme si, mám od neho aj krásne listy. Niekoľkokrát sme sa aj stretli.

Boli ste za ním v Ghane?

- To nie. Chcel som za ním odísť na dlhšie obdobie, aby som ho lepšie spoznal. Ale nikdy mi to nevyšlo. Pred ôsmimi rokmi zomrel, takže teraz je už neskoro.

Vyrastali ste iba s matkou. Ovplyvnilo vás to nejako?

- To neviem posúdiť. Ale samozrejme, že nás všetkých formuje prostredie a podmienky, v akých vyrastáme. Necítil som sa však o nič ukrátený, od mamy som dostával veľmi veľa lásky.

Ako si spomínate na detstvo? Predsa len, pred vyše tridsiatimi rokmi vnímali ľudí s tmavšou pleťou asi inak.

- Mal som krásne detstvo, veľa kamarátov, dobrých spolužiakov, napriek tomu, že som bol iný. Ale samozrejme, musel som si zvyknúť na to, že som bol stredobodom pozornosti, kamkoľvek som prišiel a ľudia na ulici sa za mnou otáčali. Zvykol som si odpovedať aj na nekonečné otázky, odkiaľ som, prečo som tu, alebo či my v Afrike máme takéto autá.

A keď ste boli trochu starší?

- Zažil som niekoľko útokov, ale to je tak všade. Vždy hovorím, že som sa mal takisto zle ako ostatní. Horšie to začalo byť až po páde komunizmu.

Až vtedy ste začali vnímať rasizmus?

- Začali tu byť hnutia ako skinheadi, čo som dovtedy vôbec nevnímal.

Napadli vás na ulici?

- Samozrejme, dokonca aj na vystúpení. Veľakrát to boli otvorené konflikty, musel som sa brániť. Až teraz sa to opäť trochu upokojilo.

Prečo? Pretože sme vstúpili do Európskej únie?

- Nie, to sa formuje veľmi pomaly. Ľudia si už zvykajú na to, že na svete nie sú iba bieli, že je to iba veľmi malá časť z nás všetkých. Viac cestujú, vo filmoch alebo videoklipoch účinkujú umelci inej pleti. Súčasnosť je otvorenejšia ľuďom, ktorí sa nejako odlišujú.

Takže teraz sa ako cítite? Ako Európan alebo Slovák?

- Vždy som sa cítil byť univerzálnym človekom. Kdekoľvek prídem, cítim sa ako občan tejto planéty. Ale rodina, prostredie, práca, spomienky ma najviac spájajú so Slovenskom.

Nikdy ste nechceli žiť niekde inde?

- Pred trinástimi rokmi som mal ponuku odísť do New Yorku, pracovať a žiť tam. Mal by som tam také isté podmienky, štandard ako tu. Vtedy som stál doslova na dvoch kontinentoch, dlho som to zvažoval. Ale rozhodol som sa ostať na Slovensku. Kvôli dcére.

A teraz vás neláka odísť?

- Keď som tam neodišiel pred mnohými rokmi, teraz už je neskoro. Mám tu vybudované zázemie, ľudí, ktorých mám rád a sú pre mňa dôležití. Už nemám silu ani vek odísť niekam, kde by som musel začínať od začiatku. Byť odkázaný na iných ľudí, kým sa sám nepostavím na nohy.

Zaujímate sa o politiku?

- Veľmi nie, aj keď mám prehľad. No hlavne mám zlé skúsenosti.

Aké?

- Keď boli v roku 1998 voľby, HZDS ma "zlanárilo", aby som v rámci kampane s nimi vystupoval.

Tomu nerozumiem. Veď človek nemusí robiť veci, ktoré robiť nechce.

- Vlastne to bolo tak, že ma oslovila jedna agentúra, či nechcem ísť na veľkú šnúru po Slovensku. Témou malo byť: Mládež proti drogám, vystupovalo tam mnoho známych umelcov. Povedal som si: Výborne, ponuka, na akú sme dlho čakali. No až keď sme prišli na miesto, všimli sme si nápis: Hájime Zdravie, Drogám Stop. Prvé písmená boli napísané červenou farbou. Až vtedy sme si uvedomili, o čo ide.

A to ste nemohli odísť?

- Áno, mohol som urobiť scénu a odísť. Ale už keď sme boli pred plným amfiteátrom, ľudia tlieskali, tešili sa. No hlavne som bol vtedy hlúpy. Nebral som to ako vážnu vec. Nenapadlo mi, že my môžeme niečo ovplyvniť, zmeniť. Videl som v tom fanúšikov, ktorí si pýtali autogramy, množstvo vystúpení po Slovensku za jedno leto, možnosť zvýrazniť sa. A tiež sme si mali zarobiť slušné peniaze.

Takže si vás kúpili?

- Nebolo to iba o tom. Aj s celou mojou skupinou sme sa tešili, že máme toľko vystúpení, že sa z nás ľudia tešia, že sa konečne môžeme predať s tým, na čom sme dlhé roky pracovali, čo milujeme a čím žijeme. No mimochodom, nakoniec mi nepreplatili ani benzín.

Ako to vnímate teraz?

- Ešte doteraz sa čudujem, ako som mohol byť taký hlúpy. Mrzí ma to o to viac, že s politikou HZDS a tým, čo robili, som nikdy nesúhlasil. Je to jedna z mojich najväčších chýb, aké som urobil počas mojej kariéry.

A keby vás teraz niekto oslovil?

- Musel by som byť o tom človeku maximálne presvedčený, poznať ho a vedieť, že to, čo robí, je správne.

Voliť chodíte?

- Áno.

Poviete koho?

(dlhšie váha) - Naposledy som volil stranu súčasnej koalície. Ale, ako hovorím, o politiku sa už veľmi nezaujímam.

Ale zaujímate sa o východné filozofie. Nebijú sa ich zásady so zásadami šoubiznisu, v ktorom ste už dvadsaťjeden rokov?

- Tento záujem o východné filozofie prišiel úplne spontánne, už niekedy v dvanástich rokoch. Takže som nemal veľmi možnosť vyberať si a rozhodovať sa medzi jedným alebo druhým. Ale keď som raz presvedčený o tom, že niektoré veci sú tak a sú tak správne, mohol by som byť v politike, na stavbe alebo kdekoľvek, vždy tie pravdy sú a budú fungovať.

Aké pravdy?

- Pravda akcie reakcie, reinkarnácie, základné princípy dobra a zla.

Okrem toho v čo ešte veríte?

- Verím v boha a tým pádom verím v Ježiša Krista, v Budhu, Alláha... Podľa mňa sú len rôzne formy a podoby náboženstva, ktoré nazývajú boha rôznymi menami. Ale v podstate je iba jeden boh.

To je pre mnohých nepochopiteľné.

- Ja nie som nábožensky založený, ale filozoficky. Vyznávam filozofiu u nás známu ako Hare Krišna. Podľa mňa boh tu stále je, existuje, vyvíja si ku mne nejaký vzťah a potom sa v rôznych podobách a časových obdobiach inkarnuje na Zemi. Tu podáva tú istú filozofiu rôznymi spôsobmi podľa vyspelosti danej civilizácie, schopností ľudí rozmýšľať, prírodných podmienok. V džungli je to napríklad podané iným spôsobom, ako to je na púšti, v meste.

Ako ste sa k tejto filozofii dostali? U nás vôbec nie je rozšírená.

- V dvanástich som sa začal venovať karate a ako aj iné bojové umenie je prepojené s určitou filozofiou. Vtedy som si ale myslel, že v karate to je zen budhizmus a tak som sa mu začal venovať. V pätnástich rokoch som ale stretol ľudí z Hare Krišna, dali mi knihy, ktoré som si prečítal, diskutoval som s nimi. Prekvapilo ma, že sa pýtajú a odpovedajú na tie isté otázky, nad ktorými som už vtedy premýšľal. Ešte dnes sa dozvedám a zaujímam sa o stále nové a nové veci.

A dodnes ste zostali aj pri karate.

- Dnes už ale v úplne inej podobe, ako keď som začínal. Desať rokov som robil športové karate, no potom ma začali odrádzať úrazy, zrazu som v tom nenachádzal zmysel, prečo sa mám s niekým biť. Ale pred niekoľkými rokmi som sa tu na Slovensku dostal k učiteľovi karate Ladislavovi Klementisovi, ktorý mi otvoril úplne novú cestu. Až vtedy som pochopil, o čom skutočne karate je. Budúci týždeň idem na Okinawu na pozvanie samotných veľkých majstrov. V júni sa chystám na majstrovstvá sveta do Brazílie.

Takže ním žijete, máte tréningy dvakrát denne.

- Samozrejme, ľudia, s ktorými trénujem, sú aj moji priatelia. Napríklad sa skoro každý deň stretávam s politikom Františkom Šebejom, ktorý je karatista.

A teraz ste sa dali na reality show, ktorá je aj o intrigách, konfliktoch. Nie je to v rozpore s tým duchovným svetom, v ktorom v istom zmysle žijete?

- Nemám pocit, že by som robil niečo zlé. Moja filozofia nie je utiahnuť sa do úzadia a v tichosti sa venovať rozjímaniu. Zachovávam si svoje ja, no musím sa prispôsobiť modernému spôsobu života.

Ale predsa, z reality show ide veľa negatívneho.

- Nevnímam to tak. Aj keď samozrejme, ide tu o veľa vecí, nielen tanec, ale aj sledovanosť, peniaze.

Tak prečo ste prišli s myšlienkou reality show?

- Ja som neprišiel s myšlienkou reality show. Tanec je moja veľká láska a cesta, ktorou idem. Vždy som tu chcel rozšíriť hip hop, street dance, učil som ľudí, robil som veľa vystúpení. Chcel som zjednocovať tanečníkov a chcel som, aby tanec mali radi aj všetci ostatní. A teraz prišla tá pravá možnosť ako dostať tanec medzi ľudí. Reality show je teda iba daň za to, že Slovensku ukážem mladých a neskutočne talentovaných tanečníkov, budem prezentovať rôzne tanečné štýly.

Takže tanec samotný nie je pre divákov taký atraktívny?

- Je, ale musí sa s niečím spojiť.

Nemrzí vás to?

- Mrzí, ale vidím to ako jedinú možnosť.

S desiatimi finalistami Miliónového tanca trávite veľa času. Ako ich vnímate?

- Sú to výborní tanečníci, všetci majú obrovský talent. Fyzicky aj pohybovo sú veľmi tvárni, no treba ich usmerniť, pretože sú veľmi mladí a nemajú toľko skúseností. Ale majú v sebe nadšenie, neskutočné množstvo energie.

A povahovo?

- Je to úžasná vzorka dnešných mladých ľudí.

Vidíte sa v niektorom z nich?

- Ja som bol ešte v niečom iný. Bol som ešte viac ctižiadostivý, viac som žil tancom. Nemal som učiteľov, na všetkom, čo som sa naučil a dosiahol, som musel robiť sám.

A nie je to takto lepšie? Nemôže im reality show, rýchla sláva, medializácia, skôr uškodiť?

- Toho sa práve bojím. Som zvedavý, čo s nimi urobia médiá, popularita. To budem sám sledovať.

Vy ste v ich veku tiež boli známy, veľa ste vystupovali, vyhrávali ste súťaže. Pokazilo to nejako vás?

- Mne všetko prichádzalo po kvapkách, nič mi neprišlo len tak. Nebol som z jedného týždňa na druhý slávny, nemal som zrazu peniaze. Všetko som si zaplatil úsilím a potom.

K popularite patrí aj bulvár, titulky časopisov, kauzy, ktoré sa nikdy nestali.

- Do minulého roku, pred tým, ako som bol jedným z porotcov Dievčaťa za milión, som mal ku všetkým novinám skvelý vzťah. Považoval som ich za súčasť toho, čo robím. Ale potom som zistil, že som mal príliš naivný pohľad na svet.

Bojovali ste proti tomu?

- Vo všeobecnosti neznášam pocit bezmocnosti a vtedy som sa cítil absolútne bezmocný. Chcel som bojovať. Ale na rady kamarátov a oveľa skúsenejších ľudí som musel zostať ticho.

Vaša 16-ročná dcéra Vierka s vami tancuje v skupine, brávate ju na rôzne akcie. Je možné, že sa v šoubiznise bude pohybovať. Nebojíte sa o ňu?

- Vierka je oveľa vyspelejšia a viac sa vyzná, ako ja v jej veku, je to úžasná tanečníčka. V tomto prostredí je už odmalička, vie sa v ňom orientovať. Veľa sa s ňou o tom rozprávam, takže nie, nebojím sa. Vie, čo je dobré a zlé.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 2. Hygge ako životný štýl
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 7. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 1. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 2. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 3. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 4. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 5. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Budovanie zelenej značky
 9. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 10. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 21 120
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 21 030
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 17 541
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 731
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 334
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 073
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 490
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 377
 9. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020 7 293
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 217
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tipy na nenáročný obed či večeru.

Teraz
Kontroverzný aktivista Slávik sa zapojil aj do povoľovacieho procesu k modernizácii cesty na Slaneckej.

Trestné oznámenie Sulíka spustilo lavínu.

24 h
Riaditeľ ZSS Arcus Juraj Briškár potvrdil ďalších sedem úmrtí.

Infikovaných je 70 klientov a 36 zamestnancov zariadenia.

10 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ak sa chcú seniori nad 65 rokov prihlásiť ako náhradníci na očkovanie musia pátrať po tom, aký systém prihlasovania používa ich najbližšie očkovacie centrum. Ilustračná fotografia.

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

4 h
Certifikát z celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 prebiehajúceho od 18. - 26. januára 2021.

Zoznam zmien platných od 27. januára.

3 h

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.

1 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop