Číny len v januári tohto roka, v Bruseli sa už teraz začína vážne uvažovať o privretí dvierok. O zavedenie dovozných kvót žiadajú európske textilky. Znamenalo by to obmedzenie dovozu lacného textilu z Číny.
"V nedeľu bude v Luxemburgu neformálne stretnutie ministrov obchodu, na ktorom bude Slovensko zastupovať štátny tajomník ministerstva hospodárstva Laszló Pomothy. Je poverený tlmočiť súhlas s prijatím nariadenia, ktoré obsahuje metodiku a mechanizmus ochranných opatrení pred rastúcimi dovozmi z Číny," informovala Dagmar Hlavatá z kancelárie ministra hospodárstva.
Bratislava podporí privretie dvierok pred lacným čínskym tovarom aj napriek tomu, že slovenskí výrobcovia nehlásia od otvorenia trhu v januári žiadne problémy. "Od začiatku roka sme nezaznamenali žiadne priame reakcie, sťažnosti podnikateľských subjektov, ktoré by súviseli s priamou stratou pracovných miest po liberalizácii obchodu s textilom," tvrdí ministerstvo hospodárstva.
Januárová liberalizácia trhu s textilom sa podľa ministerstva prejavila vo zvýšenom dovoze čínskeho tovaru. Na druhej strane vďaka nemu klesli ceny. Po zavedení navrhovaných ochranárskych opatrení presadzovaných európskymi textilkami by sa situácia vrátila tam, kde bola vlani - tovar by bol drahší a dovoz z Číny nižší.
Pohľad na trh s textilom rozdeľuje Európu. Eurokomisár pre obchod Peter Mandelson nechce zavádzať dovozné kvóty na čínsky textil, Brusel však cíti tlak niektorých členských krajín, najmä Talianska a Francúzska. K ich snahe obmedziť trh sa okrem Slovenska pripojí aj Česko. Naopak, za protekcionistické označujú snahy zavrieť hranice čínskemu textilu v Štokholme a Londýne. Švédsky minister obchodu Thomas Ostros pre denník Financial Times povedal, že reakcia niektorých členských krajín Európskej únie na zvýšenie dovozu čínskeho textilu ukazuje na "rastúci a znepokojujúci protekcionistický trend".
Priklonenie sa Slovenska k znovuzavedeniu ochranárskych opatrení pred lacnejším tovarom z Číny je prekvapivý. Pred vstupom do Európskej únie vlani v máji sme boli totiž voči čínskemu textilu otvorení. Slovenské textilky sú teda naučené fungovať aj vo vysoko konkurenčnom prostredí.
(tv+čtk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.