Najväčší výrobca nealko nápojov na svete narazil u nás na tvrdú konkurenciu
Bratislava - Najväčší výrobca nealko nápojov na svete Coca-Cola narazil u nás na tvrdú konkurenciu. Spotrebitelia na Slovensku začali uprednostňovať kofolu. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Market & Media & Lifestyle, ktorá skúmala spotrebiteľské vnímanie v druhom polroku 2004 na vzorke 2196 respondentov.
Coca-Cola odmieta zverejniť, koľko nápojov na Slovensku predáva. "Na úrovni jednotlivých krajín tieto údaje neposkytujeme. Nechceme, aby sa o nich dozvedela konkurencia," tvrdí hovorca Coca-Coly v pražskej regionálnej centrále Zdeněk Vilínek. Kofola vyčíslila, že kým v roku 2003 predala na Slovensku 14,28 milióna litrov rovnomenného nápoja, vlani to bolo už 19,44 milióna litrov. Predaju pomohlo aj uvedenie novej kofoly citrus na trh.
Z prieskumu agentúry Market & Media & Lifestyle vyplýva, že Slováci začali kofolu pred kokakolou uprednostňovať vlani na jar. Už koncom roka 17 percent slovenských spotrebiteľov uvádzalo, že spomedzi colových nápojov kupujú najčastejšie kofolu. Kokakolu najčastejšie podľa prieskumu kupovalo 14 percent opýtaných. Spoločnosti Kofola patrí na slovenskom trhu tretie miesto, rýchlo sa však doťahuje na svojich konkurentov - americkú Coca-Colu a český Walmart. Trhový podiel Kofoly v maloobchodnom predaji sa v uplynulých troch rokoch dostal zo 4,6 na 9,4 percenta. Výrobca tradičného česko-slovenského nápoja tak na trhu predbehol americkú korporáciu General Bottlers/Pepsi.
Z tvrdého konkurenčného boja ťažia zákazníci.
Súboj medzi kofolou a kokakolou sa totiž od tohto roku premietol už aj do cenoviek. Rodinné dvojlitrové balenie kokakoly ešte minulý rok stálo vyše 40 korún, v týchto dňoch sa však už predáva o štvrtinu lacnejšie. Dvojlitrová fľaša kofoly stojí dlhodobo okolo 28 korún.
Firma Kofola na Slovensku vyrába v Rajeckej Lesnej a je dcérskou spoločnosťou českej Kofoly Krnov. Okrem Slovenska a Česka začala vlani spoločnosť prenikať aj na najväčší trh v regióne - do Poľska. Vlani tam putovali nealko nápoje zo závodu v Rajeckej Lesnej za 92 miliónov korún, čo predstavovalo 44 percent exportu spoločnosti. Tradičným trhom na export zostalo Česko.
(tv)
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.