Únia miest opäť protestuje proti privatizácii teplární
Únia miest Slovenska (ÚMS) dôrazne protestuje proti postupu Fondu národného majetku SR, ktorý navrhol ministerstvu hospodárstva predať investorom 67
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
percent akcií teplárenských spoločností v Bratislave, Košiciach, Trnave, Martine, Žiline a Zvolene.
Vo vyhlásení Prezídia ÚMS sa ďalej uvádza, že návrh FNM neakceptuje ani ostatné rozhodnutia slovenskej vlády a koaličnej rady. Podľa ÚMS neobstojí argument, že mestá by nedokázali riešiť problém revitalizácie a modernizácie uvedených teplární. Dokladujú to i strategické zámery hlavných uchádzačov o teplárne, napríklad francúzskej Dalkie, ktoré uprednostňujú prevádzkovanie zariadení na základe dlhodobých zmlúv s mestom, ktoré ostáva majiteľom.
ÚMS pripomína, že všetky slovenské mestá sú od roku 1990 vlastníkmi rozvodnej (distribučnej) teplárenskej siete. Z rokovaní na úrovni expertov medzi ministerstvom hospodárstva a úniou vyplynul spoločný názor, že teplárenstvo je jednoznačné podnikanie miestneho významu, čo znamená, že nejde o strategický majetok a úspešne sa môže rozvíjať, len ak je majetkovo prepojené s miestnou samosprávou. Preto Únia miest Slovenska i jednotlivo každé dotknuté mesto požadovali a požadujú 100-percentný, resp. väčšinový prevod majetku teplární na uvedené mestá, čo potvrdili aj analýzy ministerstva hospodárstva v predchádzajúcich rokoch ako najvhodnejší variant.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti Prezídium Únie miest Slovenska vo svojom vyhlásení vyzýva premiéra Mikuláša Dzurindu, podpredsedu vlády a ministra hospodárstva Pavla Ruska, prezidenta Fondu národného majetku Jozefa Kojdu i všetkých členov vlády a zároveň lídrov koaličných strán, aby zastavili proces privatizácie teplárenských zariadení a prehodnotili doterajší prístup k tomuto problému a zrovnoprávnili dotknuté mestá s ostatnými mestskými samosprávami na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.