menej výkonov.
Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Kafúnová však hovorí, že pacienti zníženie limitu nepocítia, poisťovňa odstránila len neodôvodnené vyšetrenia.
Zdravotné poisťovne by mal podľa reformných zákonov kontrolovať úrad pre dohľad, ten však na ne môže dohliadať až od júla, keď budú akciovými spoločnosťami.
Generálny sekretár komory Eduard Kováč hovorí, že poisťovne si u špecialistov objednali o 30 percent menej výkonov, v laboratórnej medicíne o 30 až 60 percent. "Ako môže napríklad laboratórium odmietnuť vzorky, ktoré dostane na analýzu, iba preto, že limit už vyčerpalo?" pýta sa.
"Kontrolnou činnosťou sme zistili neúmerný nárast nákladov najmä na laboratórne a zobrazovacie vyšetrenia, napríklad röntgen a ultrazvuk. Kontroly potvrdili, že tí istí pacienti boli opakovane vyšetrovaní a ich organizmus bol zaťažovaný odbermi krvi alebo röntgenovým žiarením," hovorí Kafúnová.
Poisťovňa preto prísnejšie reguluje počet vyšetrení.
Zástupcovia komory hovoria, že reforma zdravotníctva zatiaľ prináša napätie do vzťahu lekára a pacienta. Kritizujú časté novelizácie zákonov. "Lekári majú problém vyznať sa v zákonoch," povedal Kováč.
Komora odsúdila návrh, aby dispečingy záchrannej zdravotnej služby dostávali peniaze (okolo 220 miliónov ročne) zo zdravotného poistenia. Nepáči sa jej tiež návrh, podľa ktorého budú v poistnom občania platiť na mimoriadne situácie - ohrozenie zdravia zahraničných návštev. Poisťovne by na to mali ročne vyčleniť asi 40 miliónov korún.
Autor: dro
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.