počas jeho návštevy ÚS podarilo vyriešiť len zpolovice. Ako uviedol Ján Mazák na rokovaní tohto výboru sa bud zúčastnovať len vtedy, ak bude prerokovávať návrhy zákonov týkajúcich sa konania pred ústavným súdom a ochrany ústavnosti, lebo tam by mal na rozdiel od iných vecí aspoň čo povedať.
V ostatných prípadoch bude postupovať v súlade s rokovacím poriadkom a zákonom o konaní pred ÚS, ktorý mu priamo nenariaďuje, aby chodil do Bratislavy na zasadnutia výboru ako si to predstavujú jeho členovia, ktorí mu už v súvislosti s jeho údajným "bojkotom" ústavnoprávneho výboru adresoval výstrahu. Šéf parlamentu P. Hrušovský mu preto včera tlmočil uznesenie, ktorým ho žiada o účasť na rokovaní výboru.
"Pokiaľ pôjde o ekonomické veci, využijem to, že zo zákona mi nevyplýva povinnosť osobnej účasti. Tak, ako vyplýva možnosť zúčastniť sa takéhoto rokovania výboru pre kancelárov vlády, NR SR a prezidenta, poverím aj ja v tomto prípade kancelárku ÚS," skonštatoval J. Mazák.
Ten zároveň zdôraznil, že z jeho strany nejde o pohŕdanie" výborom, ale len o nedostatok času, keďže je pracovne vyťažený. "Máme 208 pojednávacích dní ročne a to je dosť. Skôr by som povedal, že si treba vážiť, čo tu robíme a nielen trvať na niečom, čo veľmi zaváňa formálnou účasťou."
Šéfovia NR SR a ÚS sa však zhodli na tom, že v najbližšej dobe bude potrebné novelizovať, resp. prijať novú Ústavu. J. Mazák potvrdil, že ide o zásadnú otázku celkovej koncepcie ústavy, pretože SR musí v tejto súvislosti spolupracovať s EÚ ako s právnym spoločenstvom a spolupracovať musia aj jednotlivé ústavné inštitúcie. "Bude potrebné zistiť, ktoré články slovenskej ústavy tento dialóg sťažujú alebo znemožňujú, alebo dokonca ktoré sú v rozpore s európskymi štandardami. Bude potrebné veľmi citlivo pristupovať k tomu, čo sa nazýva zmena ústavy, lebo niekedy sa mi zdá, že budeme potrebovať celkom novú ústavu," uviedol predseda ÚS.
P. Hrušovský zas nepredpokladá, že k zmene ústavy dôjde skôr, ako nadobudne účinnosť ústava EÚ. Prinesie totiž nové prvky do práva SR, ktoré bude potrebné zohľadniť v novej ústave alebo jej novele. "Ale to nevylučuje, že by sme už dnes nemali o tom veľmi vážne začať diskutovať. Predpokladám že po tom, ako v máji v parlamente prerokujme návrh ústavnej zmluvy, požiadam ústavnoprávny výbor, aby sme takúto diskusiu začali," uviedol Hrušovský.
Po prerokovaní ústavnej zmluvy EÚ v NR SR by už v najbližšom čase mala začať pracovať skupina ústavných právnikov a iných odborníkov zložená z renomovaných ústavných právnikov na veľkej novelizácii alebo príprave úplne novej Ústavy SR. "Je šťastím, že máme skúsenosti 15 starých členských štátov únie, ktoré treba využiť, aby sme boli skutočne platným členom európskeho spoločenstva," dodal J. Mazák.
Predseda NR SR a ÚS včera diskutovali aj o tom, prečo parlament nevie zvoliť kandidátov na sudcov ÚS, z ktorých si potom dvoch vyberie prezident. Ako dodal P. Hrušovský, nepriechodnosť by nespájal s tým, že ÚS by mal rozhodovať o ústavnosti zákona o interrupciách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.