Čchuan upozornil, že zavedenie limitov na čínsky dovoz by sa rovnal porušeniu pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
"Toto rozhodnutie je proti zaužívanej pozícii voľného obchodu z EÚ a ohrozuje dlhodobo stabilný rozvoj čínsko-európskeho textilného obchodu," povedal Čchong Čchuan. Dodal, že obmedzenia na čínske textilné výrobky bude mať negatívny vplyv na vzájomné obchodné vzťahy.
Odpor Číny prišiel v rovnaký deň, ako Francúzsko oficiálne požiadalo Európsku komisiu o prijatie núdzových opatrení, ktoré majú zastaviť rast importu čínskeho textilu. Francúzi žiadajú prijatie opatrení proti dovozu deviatich kategórií textilu. "Zvážime, či žiadosť o naliehavé opatrenia je oprávnená, ale rozhodnutie závisí od nových údajov," povedala hovorkyňa Európskej komisie Claude Veronová-Revilleová.
Spustenie procedúry, o ktorú žiadajú Francúzi, by umožnilo skrátiť vyšetrovanie komisie o čínskom dovoze a rýchlejšie pristúpiť k formálnym rozhovorom s čínskou stranou vo WTO. Ak by čínska strana v priebehu dvoch týždňov nereagovala vlastným obmedzením vývozu, únia by mohla použiť ochrannú doložku z dohody o pristúpení Číny k WTO a uvaliť limity na dovoz.
Tento krok by ale najskôr vyžadoval súhlas kvalifikovanej väčšiny členských štátov EÚ. Tie sa na nedeľnom rokovaní ministrov obchodu rozdelili približne na dve rovnako veľké skupiny, z ktorých jedna žiadala razantnejší postup proti Číne, aby ochránila svoje textilky, kým druhá obhajovala liberalizáciu obchodu prinášajúcu prospech i spotrebiteľom v podobe nižších cien.
Od januárového zrušenia dovozných kvót dovoz čínskeho textilu do únie prudko stúpol. Podľa údajov Európskej komisie za prvý štvrťrok napríklad pri podprsenkách o 63 percent, pri dámskych plášťoch o 139 percent, pri tričkách o 164 percent, pri košeliach o 186 percent, pri pánskych nohaviciach o 413 percent a pri svetroch dokonca o 534 percent.
Autor: reuters/čtk/sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.