hodnoteniu súčasnej podnikateľskej situácie a optimálnemu vývoju zásob sa jeho hodnota oproti marcu zvýšila o ďalších 2,3 bodu na úroveň 15 bodov.
Súčasnú podnikateľskú situáciu označilo 27 % respondentov za dostatočnú a 14 % ako nedostatočnú. Najviac priaznivých hodnotení je pritom od respondentov širokosortimentných predajní, ostatného maloobchodu a predaja motorových vozidiel. So súčasnou ekonomickou situáciou sú nespokojní najmä predajcovia potravín, nápojov a tabaku. Ide pritom o respondentov s 11 až 20 zamestnancami. Ich výhrady sa týkajú vysokej DPH na potraviny a vysokej konkurencie zo strany obchodných reťazcov, ktoré majú pre podnikanie lepšie podmienky ako domáci drobní a strední podnikatelia. Ich podnikaniu tiež prekáža výstavba supermarketov a hypermarketov v centre miest. Väčšina respondentov považuje zásoby tovarov za primerané, pričom vyššie sú len zásoby potravín a neelektrického zariadenia domácností. Požiadavky na dodávateľov plánuje zvyšovať až 73 % opýtaných. Zvyšovanie požiadaviek signalizujú firmy zo všetkých sektorov maloobchodného predaja, najmä však z ostatného maloobchodu a neelektrického zariadenia domácností. V hodnotení očakávanej podnikateľskej situácie v najbližších troch mesiacoch predpokladá jej zlepšenie 64 % respondentov a len 9 % zhoršenie. Najvyšší podiel optimistických predpovedí je zo sektora ostatného maloobchodu a neelektrického zariadenia domácností.
Znižovanie počtu zamestnancov signalizuje 28 % respondentov, a to hlavne v sektore predaja potravín, nápojov a tabaku. Naopak, zvyšovať zamestnanosť plánuje najmä sektor textilu, odevov, obuvi a ostatného maloobchodu. Meniť ceny v najbližších troch mesiacoch neplánuje 54 % respondentov. Rast cien sa očakáva u potravín, nápojov, tabaku a automobilov. Zlacnenie sa očakáva pri textile, odevoch a obuvi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.