vyrovnali, fajčiari sa dočkali ďalšieho zdražovania.
"Zákon o spotrebnej dani je účinný od mája 2004, ale trh prešiel naplno na systém fixných cien až po 30. septembri, dokedy bolo prechodné obdobie na dopredaj cigariet za pôvodné ceny," vysvetľuje Miroslava Remenárová zo slovenskej pobočky tabakového koncernu Philip Morris. Odvtedy už obchodníci môžu predávať cigarety len za ceny vyznačené na kolkoch. Hoci krátke aj dlhé cigarety už stoja rovnako, záujem je stále o všetky druhy. "Naďalej máme v portfóliu aj takzvané krátke cigarety - Sparta, Petra, Start, Red&White," tvrdí Remenárová.
Predajcovia si na toto obmedzenie zvykli. Slovenská obchodná inšpekcia v tretej etape kontroly u 592 obchodníkov zistila len jeden prípad, keď reštaurácia predávala cigarety drahšie, ako bolo uvedené na kolku. "V tejto etape kontrolnej akcie frekvencia predraženia klesla na 0,17 percenta . Na porovnanie, v prvej etape bola frekvencia predraženia 10,18 percenta a v druhej etape 0,28 percenta," zhodnotila výsledky kontroly Slovenská obchodná inšpekcia. Po zvýšení spotrebných daní v máji 2004 cigarety zdraželi a štát zinkasoval viac. Colná správa vyčíslila, že kým v roku 2003 vybrala na spotrebných daniach z tabaku a tabakových výrobkov 4,3 miliardy korún, vlani to bolo vyše 6,1 miliardy. Nenaplnili sa tak predpovede tabakových koncernov, ktoré varovali, že zdražovanie zníži spotrebu a štát tak vyberie na daniach menej.
Tabakový priemysel čakajú zmeny aj v budúcnosti. Európska komisia v súčasnosti prehodnocuje direktívu týkajúcu sa spotrebných daní a slovenský parlament uvažuje o novele zákona o ochrane nefajčiarov. Novela by mala obmedziť predaj cigariet a fajčenie v stravovacích zariadeniach. Tie by mali byť viditeľne označené ako fajčiarske a museli by mať priestor pre fajčiarov oddelený od zvyšku prevádzky.
Autor: tv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.