holding, nástupca premenovanej firmy VSŽ. Prakticky tak skupuje svoje vlastné akcie a je ochotný za ne zaplatiť dva a polkrát viac, ako mu ukladal zákon pri vyhlásení povinnej ponuky na prevzatie v roku 2003. Akcionári bývalej VSŽ, ktorí vtedy na ponuku pristúpili, dostali za každú akciu 89 korún.
Druhá vlna skupovania vlastných akcií má za cieľ vykúpiť podiely drobných akcionárov. Finančná skupina Penta, ktorá Slovenský investičný holding (predtým VSŽ) ovláda, podľa hovorkyne Andrey Strakovej chce, aby holding "pôsobil ako súkromná spoločnosť uzavretého typu, s pevnou a jasne definovanou akcionárskou štruktúrou a aktívnym prístupom akcionárov k jej riadeniu".
Pravdepodobnosť takého scenára potvrdil aj burzový maklér Slovenskej sporiteľne Peter Lachkovič. "Skupovaním vlastných akcií sa obyčajne sleduje buď znižovanie základného imania, alebo sústredenie rozhodovacích práv jednému z akcionárov," povedal Lachkovič. Netrúfol si odhadnúť skutočnú hodnotu akcií, ani poradiť, či akcie predať, alebo nie. Je možné, že v snahe vykúpiť všetkých drobných akcionárov Slovenský investičný holding svoju ponuku ešte zvýši.
Najväčším akcionárom Slovenského investičného holdingu (VSŽ) je spoločnosť Penta. Tá po ovládnutí VSŽ rozhodla o výmene zaknihovaných akcií na listinné, čím spôsobila, že sa s cennými papiermi nedá voľne obchodovať na burze. Akcionári pôvodnej VSŽ si museli predvlani vymeniť svoje akcie. Súčasná ponuka na odkúpenie akcií sa týka iba tých akcionárov, ktorí tak urobili. VSŽ sa po zmene cenných papierov premenovala na Slovenský investičný holding.
Slovenský investičný holding ako nástupca VSŽ zastrešuje niekoľko spoločností, podnikajúcich prevažne na východe Slovenska. Od konca 90. rokov nepatrí do tejto skupiny oceliarska výroba, ktorá prešla spolu s firmou VSŽ Oceľ pod americký U. S. Steel. Lukratívnosť Slovenského investičného holdingu spočíva najmä v miliardových súdnych sporoch.
Autor: tv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.