vierohodnosť je podľa generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana vážne ohrozená. Spojené štáty si želajú, aby sa mesiac trvajúca konferencia
Irán v sobotu pohrozil obnovením procesu obohacovania uránu. Severná Kórea, ktorá vyhlásila, že má jadrovú zbraň a odstúpila NPT, v predvečer konferencie zrejme odpálila raketu krátkeho doletu do Japonského mora, čím zvýšila napätie. Stoosemdesiatosem signatárov zmluvy z roku 1970, piliera všetkých dohôd o zbrojných redukciách, sa stretávajú každých päť rokov, aby zhodnotili pokrok a stanovili nové ciele. Vlastniť jadrové zbrane majú povolené len USA, Rusko, Británia, Francúzsko a Čína, kým všetky ostatné krajiny sľubujú, že sa navždy vzdajú atómových hlavíc.
Fórum sa skončí 27. mája. Šéf iránskej diplomacie má na programe súkromné stretnutia s El Baradeiom aj nemeckým kolegom Joschkom Fischerom. Na konferencii sa však nezúčastní Severná Kórea. India a Pakistan, ktoré majú jadrové zbrane, ako aj Izrael, o ktorom a predpokladá, že atómovým arzenálom disponuje, nie sú signatármi NPT. Spojené štáty, ktoré tiež nad zmluvou ohŕňajú nos, vyslali len delegáciu na strednej úrovni.
Na svete je podľa odhadov asi 30 000 jadrových zbraní. Väčšinu z nich vlastnia USA a Rusko - každá z nich má podľa predpokladov 7000-8000 operačných hlavíc. Washington má ďalších 3000-5000 v skladoch, Rusko má v zásobe podľa odhadov 8000 hlavíc. Čína má údajne asi štyri stovky jadrových hlavíc, Francúzsko 346 a Británia 185. India a Pakistan majú po štyroch desiatkach nasadenia schopných hlavíc, Izrael údajne dve stovky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.