Japonsko a Južná Kórea včera bagatelizovali predpokladaný test severokórejskej rakety krátkeho doletu. Podľa oficiálnych predstaviteľov víkendová
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
skúška nevyvoláva v regióne veľké obavy, keďže raketa podľa všetkého nebola schopná niesť jadrovú hlavicu.
"Raketa, ktorú Severná Kórea nedávno odpálila, je raketa krátkeho doletu a má ďaleko od tej, čo je schopná niesť jadrovú zbraň," povedal námestník juhokórejského ministra zahraničných vecí Song Min-Soon v rozhovore pre agentúru Jonhap. "Toto nie je prípad, ktorý by sa mal spájať s jadrovým sporom," dodal.
Song sa tiež vyjadril k správam, podľa ktorých Washington varoval spojencov, že Pchjongjang môže už v júni uskutočniť podzemnú skúšku atómovej bomby. Podľa Songa - hlavného vyslanca pre rokovania okolo severokórejského jadrového programu - Južná Kórea takéto varovanie nedostala. Predstaviteľ japonskej obrannej agentúry - obdoby ministerstva obrany - vyhlásil, že podľa presvedčenia Tokia raketa preletela len minimálnu vzdialenosť a nepredstavuje bezprostrednú hrozbu pre národnú bezpečnosť Japonska. Hlavný sekretár kabinetu Hirojuki Hosoda vyslovil názor, že skúška bola súčasťou severokórejského domáceho vojenského cvičenia a nebola namierená proti Japonsku.
Spojené štáty ešte v nedeľu vyhlásili, že severokórejský test ich neprekvapil. K udalosti došlo v čase rastúcich obáv USA, že Severná Kórea sa môže pokúšať zužitkovať svoj jadrový materiál zo zatvoreného reaktora a možno pripravuje podzemný test jadrovej nálože. Americká Obranná spravodajská agentúra (DIA) minulý týždeň varovala, že Severná Kórea je schopná pripevniť jadrovú hlavicu na raketu dlhého doletu a že komunistický štát by mohol zasiahnuť územie USA. Biely dom však znížil význam tohto varovania. Americký prezident George W. Bush vyzval Severnú Kóreu, aby sa vrátila k šesťstranným rokovaniam zameraným na ukončenie jej jadrového programu. Rozhovory sú už takmer rok zablokované a nedávne snahy o ich opätovné naštartovanie neviedli k veľkému pokroku.