priestoroch filmového klubu Cinefil na Dominikánskom námestí. Táto nesúťažná prehladka scénok, videofilmov a multimediálnych projekcií v anglickom jazyku sa uskutočnila minulotýždňový štvrtok a piatok (28. - 29.4.) za účasti jednej materskej a 24 stredných a základných škôl z celého východného Slovenska. Na prehliadke vystúpili aj dve školy z Londýna - Villiers High school a Sacred Heart College.
"Sme veľmi milo prekvapení zvyšujúcou sa úrovňou jednotlivých predstvení," hovorí organizátorka a duša celého projektu Mgr. Ing. Agnesa Kovalčíková. "Všetci sa neuveriteľne zlepšujú, najmä žiaci zo základných škôl." Všetci zúčastnení sú každoročne obdivovaní za prácu, ktorú robia. Niet divu, pre každého je to práca naviac. "Mám pocit, že učitelia sa rekvalifikovali na režisérov a deti sa rekvalifikovali na hercov. Ja tu chodím už niekoľko rokov, ale teraz som mala pocit, že som v nejakom inom svete. Tie jednoduché, ale účelné kulisy, práca s hudbou, javiskový pohyb, artikulácia... A navyše deti vôbec nemajú trému," dopĺňa Anna Kováčová z British Council-u.
Námety boli rôzne - od inšpirácie študentským prostredím, cez humornú spomienku na cestu GTA-čkarov do Londýna, rozprávku o malom bielom mačiatku až po adaptáciu hry G. B. Shawa. Tohtoročným bonbónikom však boli multimediálne projekcie, pri ktorých sa ako kulisa využil videofilm.
"My sme dnes hrali Johanku z Arku od G. B. Shawa. Rozhodli sme sa tak preto, že kamoška, čo sa hlásila na VŠMU, mala ten text už upravený, stačilo ho preložiť do angličtiny," vysvetľuje svoj výber Dominika Vibochová z Gymnázia Park Mládeže. Drámu o hrdinke vedenej hlasom Božím spracovali študenti osviežujúco netradične. "Bol tam vlastne základný text, ktorý hovorila spolužiačka a pomedzi to, na striedačku, sme ten jej text hrali my ako mímovia."
Úplne iným spôsobom poňali Drama Festival študenti z Gymnázia na Poštovej. Scénka z názom What's Up, Woman? ukázala, čo všetko za môže vykľuť z radového študenta. Aj zo spolužiačky s večne mastnými vlasmi a nemodernými podkolienkami sa raz môže stať úspešná a obdivovaná žena. "Mysleli sme to ako nejaký odkaz," hovorí Miroslava Osifová. Poštová je však v rámci Drama Festivalu zvláštna ešte niečím. "U nás je to už takmer rodinná tradícia," smeje sa Jana Hlivková. "Môj brat sa zúčastňoval tejto akcie, rovnako aj brat ďalšej spolužiačky a tak ďalej."
Myšlienkou celého festivalu je, ako inak, spoznať seba a iných, prejaviť sa a ukázať, že študentský život môže byť aj o niečom inom, ako len o triednych piatkových výjazdoch do podnikov. "Vznikajú tu veľmi spontánne priateľstvá, čo symbolizuje hra Come together. Myšlienka tohto predstavenia naozaj vystihuje celý festival," uzatvára Anna Kováčová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.