vyzvať KDH, aby ministra z vlády stiahlo. Niektorí opoziční poslanci veria, že keby bolo hlasovanie o Froncovi tajné, minister môže padnúť. ANO, ktorá ministra dlhodobo kritizuje, však tajné hlasovanie nepodporí.
Opozícia zatiaľ tajné hlasovanie zvažuje. Podpredseda Smeru Pavol Paška povedal, že sa o postupe poradia v pondelok na rokovaní poslaneckého klubu a aj s partnermi v opozícii.
Šéf KDH Pavol Hrušovský vystríhal koaličných partnerov pred prípadnou podporou opozície. Ak by niekto z vládnych poslancov hlasoval za Froncov odchod, Hrušovský by to považoval za "kritický bod" fungovania koalície. Podľa podpredsedu ANO Jirka Malchárka je však na Froncov odchod "stále viac a viac dôvodov".
Na odvolanie ministra treba najmenej 76 hlasov opozície a nezávislých poslancov.
Opozícia má aj ďalšiu možnosť, ako dať hlasovať o Froncovi. Ohlásilo ju už HZDS. Ak Fronc v parlamente neodpovie uspokojivo na interpeláciu opozičného poslanca, môže najmenej pätina poslancov navrhnúť, aby sa hlasovalo o dôvere ministrovi. Takéto hlasovanie však neznamená, že minister musí odísť.
ANO podľa Malchárka Froncovi v prípade, že sa bude hlasovať o jeho odpovedi na poslaneckú otázku, dôveru nevysloví. "Budeme stále konštruktívne stupňovať tlak na partnerov, aby svoju povinnosť vymeniť ministra aj dokonali," podotkol.
Tlak na odchod ministra Fronca vyvrcholil potom, keď 2714 študentov muselo opakovať ťažšiu verziu maturít z matematiky, pretože prvý raz dostali niektorí testy aj s odpoveďami. Vládne strany okrem KDH neúspešne žiadali, aby testy opakovali iba študenti, ktorí dostali chybné testy. ANO ako jediná vyzvala Fronca, aby odstúpil. Jej iniciatívu kritizoval premiér Mikuláš Dzurinda. Hovoril, že "politika sa takto nerobí".
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.