zamestnávateľom odvody na nemocenské poistenie z 1,4 percenta na jedno percento z vymeriavacieho základu zamestnanca. Odvody zamestnancov by sa nezmenili. Za zamestnanca s mesačnou hrubou mzdou 17 000 korún by tak zamestnávateľ zaplatil štátu o 68 korún menej.
Zamestnávatelia však vylučujú, že by sa takéto zníženie odvodov odrazilo v platoch zamestnancov. "Toto sa určite neodzrkadlí v mzdách. Ich rast je daný rastom produktivity práce, a nie nepatrným znižovaním odvodov," myslí si Marek Lukáčik z Klubu 500, ktorý združuje podniky s päťsto a viac zamestnancami.
Na druhej strane Kaníkov návrh počíta s tým, aby firmy zamestnancom namiesto súčasných desiatich preplácali prvých štrnásť dní práceneschopnosti. "Ťažko analyzovať, čo by sa tým dosiahlo. Je pravda, že vlani, keď sa zaviedlo desať dní preplácania zamestnávateľom, počet péeniek klesol. Na druhej strane, aj toto má svoj strop, keďže čerpanie péeniek nemusí byť zákonite neopodstatnené," dodal Lukáčik.
Predĺženie času preplácania práceneschopnosti zamestnávateľmi by mohlo zvýšiť ich pracovné náklady, a teda spomaliť rast miezd. Na druhej strane by zamestnávatelia už nemuseli vyplácať počas prvých dní práceneschopnosti svojim zamestnancom 55, ale iba 50 percent ich platu.
Návrh viac praje drobným podnikateľom a umelcom. Samostatne zárobkovo činné osoby by už na nemocenské neodvádzali 4,4 ale len 2,4 percenta z vymeriavacieho základu. Podnikateľ, ktorému po zaplatení výdavkov zostane mesačne 20-tisíc korún, by si tak polepšil o 200 korún.
Šanca, že Kaník so svojimi návrhmi uspeje, je zatiaľ otázna. Nerokoval o nich ani v koalícii, ani s ministerstvom financií, ktoré je zodpovedné za vývoj verejných financií. "Nebránime sa znižovaniu odvodového zaťaženia, no nechceme ho postaviť na pozitívnej rétorike, ale na odborných faktoch. Je dôležité, do akej miery bude z krátkodobého hľadiska na takýto krok možné utvoriť priestor vo verejných financiách tak, aby Sociálna poisťovňa nevytvárala dlh," reagoval poradca ministra financií Peter Papanek.
Ministerstvo financií sa otázkou znižovania odvodov zaoberá niekoľko týždňov. "Stále prebiehajú pracovné rokovania, je potrebná komplexná a objektívna analýza," dodal Papanek s tým, že sa rezort snaží nájsť taký spôsob zníženia odvodov, ktorý by príliš neprehĺbil deficit verejných financií.
Tomáš VELECKÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.