Turína s nádejou, že za približne desať týždňov zaparkujú svoje auto na námestí Tiananmen v čínskom Pekingu. Trasa ich cesty bude symbolickou spojnicou dvoch miest, v ktorých sa budú konať najbližšie zimné (v Turíne) a letné (v Pekingu) olympijské hry. Cestovatelia sa z Turína vydali cez historickú Veronu a Treviso do Slovinska, odkiaľ pokračujú cez Maďarsko a Ukrajinu do Ruska. V Rusku navštívia mestá Volgograd a Astrachan a v delte mohutnej Volgy prekročia hranice do Kazachstanu. Potom ich cesta povedie po severnom pobreží Kaspického mora k Aralskému jazeru. Krížom cez Kazachstan prejdú do jeho bývalého hlavného mesta Almaty (kedysi sa toto mesto nazývalo Alma Ata) a potom sa obrátia späť na západ a navštívia Kirgizsko a Uzbekistan. Po návšteve Taškentu si pozrú aj historické mestá Buchara a Samarkand a potom sa vydajú do turkménskeho hlavného mesta Ašgabat (predtým Ašchabad). Tam sa opäť obrátia na východ a budú pokračovať po starovekej hodvábnej ceste, po ktorej sa do Európy kedysi dovážal hodváb. Cez pohorie Tian-Shan sa konečne dostanú do najodľahlejšej čínskej provincie Xinjiang, pričom ich od Pekingu bude stále ešte deliť 4 000 kilometrov. Tie by mali absolvovať za približne desať dní, pričom prejdú cez Čínsky múr. Nakoniec dvaja talianski cestovatelia zaparkujú svoje auto na námestí Tiananmen, pred Múzeom čínskej histórie a pod hodinami, ktoré odpočítavajú dni, zostávajúce do otvorenia olympijských hier v roku 2008.
Odvážni cestovatelia rátajú s tým, že každý týždeň absolvujú v priemere 2 000 kilometrov, pričom značná časť trasy povedie po prašných a horských cestách. Celková dĺžka celej trasy je vyše 20 000 kilometrov. Ak sa domnievate, že Elia a Bonserio si pre takúto náročnú cestu vybrali nejaké výkonné terénne auto, mýlite sa. Talianski cestovatelia sa na túto náročnú cestu vydali s maličkým automobilom Fiat 500R, ktorý bol vyrobený v roku 1973. Na vozidle však bola vykonaná dôkladná servisná prehliadka a mnohé opotrebované diely boli vymenené za nové. Na pohon malej fiatky, ktorá sa dovážala aj k nám, slúži dvojvalcový vzduchom chladený motor, ktorého zdvihový objem je len 600 cm3 a ktorý má maximálny výkon 13 kW.
Keď sa cesta dvoch odvážlivcov úspešne skončí, bude ich autíčko prvým fiatom 500, ktorý sa po súši dostane z Talianska až do Pekingu.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.