zadržaniu došlo na základe žiadosti USA, ktoré si želajú jeho vydanie pre obvinenia z finančného podvodu a prepierania peňazí. Hovorca ministerstva Folco Galli uviedol, že Adamova (65) zatkli v pondelok v Berne na základe zatykača vydaného americkým okresným súdom pre západný dištrikt Pensylvánie.
Washington exministra obvinil z účasti na sprenevere asi desiatich miliónov dolárov, ktoré americké ministerstvo energetiky Moskve poskytlo na zlepšenie bezpečnosti desiatok jadrových zariadení na území Ruska. Podľa zatykača Adamov peniaze investoval do rôznych projektov a presúval ich na americké firmy, ktoré kontroluje. Galli nešpecifikoval, prečo bol Adamov v Berne, denník New York Times však priniesol informáciu, že exminister prišiel rokovať so švajčiarskymi predstaviteľmi o viacerých bankových účtoch vedených na jeho dcéru, ktoré úrady zablokovali. Adamov mal včera predstúpiť pred švajčiarsky súd, kde sa vyjadril, čí súhlasí s vydaním do USA. V prípade, že nebude súhlasiť so zjednodušeným procesom extradície, USA budú musieť predložiť Švajčiarsku oficiálnu žiadosť.
Švajčiarske úrady môžu Adamova zadržiavať maximálne 40 dní, po ktorých musia požiadať o predĺženie väzby o ďalších 20 dní. Hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Alexander Jakovenko v Moskve uviedol, že sa snažia zistiť, "čo sa tam deje". Ako dodal, ruskí diplomati sú v kontakte s právnikmi Adamova.
Jakovenko agentúre Interfax povedal, že podľa dostupných informácií Adamov čelí obvineniam v súvislosti s jeho obchodnými aktivitami zo začiatku 90. rokov - z obdobia pred jeho vymenovaním za ministra. Adamov bol ministrom od roku 1998 za vlády prezidenta Borisa Jeľcina. Odvolaný bol v marci 2001 po tom, čo v roku 2000 do úradu hlavy štátu nastúpil súčasný šéf Kremľa Vladimir Putin. Predchádzalo tomu otvorenie vyšetrovania Adamovových vzťahov s ruskou podnikateľskou komunitou. Počas ministerského pôsobenia Adamov presadzoval pokračovanie výstavby ruského jadrového reaktora v Iráne, ktorý môže Teherán podľa Washingtonu využiť pri získavaní materiálu pre jadrové nálože. Rusko aj Irán zbrojné zámery popierajú. Adamov tiež viedol kampaň za zmenu ruských zákonov, ktorá by umožnila skladovať a spracúvať vyhoreté jadrové palivo z iných krajín na Sibíri a na iných miestach krajiny. Proti takejto legislatíve dlhodobo vystupujú ruskí liberáli a environmentálne skupiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.