aby ako vôbec prvý líder labouristov viedol už tretiu vládu po sebe. Prieskumy verejnej mienky neustále naznačovali víťazstvo Labouristickej strany, hoci s nie tak výraznou väčšinou ako v predošlých voľbách. Viaceré včera zverejnené výsledky jej pripísali náskok už len troch až šiestich percent pred opozičnými konzervatívcami.
Blair, sprevádzaný manželkou Cherie a dvoma synmi, prvovoličmi Euanom and Nickym, odovzdal hlas vo svojom volebnom obvode v Sedgefielde na severozápade Anglicka niekoľko hodín po otvorení volebných miestností.
Blair, ktorý v piatok oslávi 52. narodeniny, je dnes oveľa menej populárny než pred voľbami v rokoch 1997 a 2001. Vyjadrenia viacerých Britov i komentátorov ale potvrdzujú názor denníka Guardian, že je pravdepodobne jediným lídrom s dostatočnou charizmou na to, aby viedol krajinu. Dôvera verejnosti v Blaira upadla po pevnej podpore vojenského zásahu v Iraku, ktorá rozhnevala mnohých tradičných stúpencov stredoľavej Labouristickej strany. Predvolebnú kampaň premiér zameral na silu britskej ekonomiky, ktorej sa počas jeho osemročnej vlády darilo.
Jeho hlavní oponenti, stredopraví konzervatívci, podporili vojnu v Iraku, útočili však na osobnú hodnovernosť Blaira v súvislosti s argumentmi, ktorými odôvodnil britskú účasť. Protivojnoví liberálni demokrati si včera mali výrazne polepšiť na úkor labouristov. Prieskumy tiež naznačovali, že štvrtina voličov nebola rozhodnutá, koho voliť. O mnohom môže rozhodnúť i účasť na voľbách - ak bude nízka, môže to ublížiť najmä labouristom - ako aj samotný volebný systém, v ktorom sa do parlamentu dostanú víťazi v jednotlivých obvodoch. Prvé odhady sa očakávali po zatvorení volebných miestností o 22.00 h miestneho času (23.00 h SELČ). Konečné výsledky by mali byť známe v piatok ráno.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.