Položením vencov si včera ústavní činitelia pripomenuli 60. výročie ukončenia 2. svetovej vojny aj na bratislavskom Slavíne.
Prezident SR Ivan Gašparovič v príhovore odsúdil nielen krvavé udalosti vojny ale aj ideológiu nacizmu. "Je zarážajúce, že sa to stalo v 20. storočí. Dokazuje to, že ani vyspelá ľudská spoločnosť nie je imúnna voči rasizmu a xenofóbii a že stačí málo, aby si vydobyli svoj priestor," povedal Gašparovič.
Dôležitosť pripomenutia si vojnových udalostí vidí hlava štátu aj v upozornení na to, že ich spôsobili ľudia. "Nie je to prírodná katastrofa, ale výmysel ľudských mozgov. O to je to strašnejšie a to si v súčasnosti neraz dostatočne neuvedomujeme," dodal Gašparovič. Pri takýchto udalostiach sú podľa neho akékoľvek kompromisy neprípustné. Ľudia svojim jednoznačným postojom musia zabrániť tomu, aby sa opakovalo ustupovanie západnej Európy, ktorá sa obetovaním iných štátov snažila vyhnúť vojne s Hitlerom.
Premiér Mikuláš Dzurinda konštatoval, že napriek ďalšiemu totalitnému režimu, ktorý časť Európy musela "preskákať" po 2. svetovej vojne, by porážka fašizmu mala byť trvalým mementom. "Malo by ísť o upozornenie pre ľudstvo, aby sa už nikdy takýto režim a ideológia nemohli uplatniť," spomenul Dzurinda.
Pamätník 2. svetovej vojny 74-ročný Ján Sedlák z Krajinného pri Myjave na udalosť spred 60. rokov spomína ako na nezmyslenú a krvavú záležitosť. "V našej dedine k mimoriadnej tragickej udalosti nedošlo, napriek tomu, že viackrát cez ňu prechádzali partizáni," povedal Sedlák. Vždy ich však s pomocou obecného úradu a dokonca aj členov Hlinkovej gardy dokázali upozorniť na nemecké razie.
Okrem predsedu parlamentu Pavla Hrušovského, poslancov parlamentu, vojenských hodnostárov, zahraničných vyslancov a veteránov si prišlo uctiť takmer 7000 padlých pochovaných na Slavíne aj niekoľko stoviek občanov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.