EÚ a Rusko sa pokúsia dohodnúť na „spoločných priestoroch"
Brusel (TASR) Najvyšší predstavitelia Európskej únie a Ruska sa na utorkovom summite v Moskve pokúsia konečne dosiahnuť dohodu na štyroch
Miroslav Sambor
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
„spoločných priestoroch", na ktorých má byť založené strategické partnerstvo oboch veľmocí. Spoločné priestory znamenajú užšiu spoluprácu v štyroch oblastiach: ekonomike, vonkajšej bezpečnosti, spravodlivosti a vnútre, a vzdelávaní a kultúre.
Rokovania prebiehali už od roku 2003 a komplikovali ich mnohé citlivé problémy, napríklad spor o ruské „sféry vplyvu" v susedných krajinách, trvanie EÚ na tom, že uľahčenie vízového režimu musí sprevádzať ochota Ruska vziať späť nelegálnych utečencov (readmisná dohoda), či požiadavka Moskvy na poplatky za prelety nad Sibírou. Predstavitelia EÚ pred utorkovým summitom veria, že sa podarí dosiahnuť konečnú dohodu. „EÚ je pripravená pracovať s Ruskom na dosiahnutí spoločných cieľov. Chcem, aby tento summit pozdvihol naše vzťahy na novú úroveň," povedal pred cestou do Moskvy predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.
Ako najcitlivejšie sa v rokovaniach ukázali priestory spolupráce v oblasti vonkajšej bezpečnosti a vnútorných záležitostí a spravodlivosti. Prvý sa týka najmä vzťahov Ruska a EÚ s krajinami ako Ukrajina, Moldavsko, Bielorusko či kaukazské republiky, ktoré Moskva považuje za oblasť svojho záujmu, zatiaľ čo EÚ trvá na tom, že ide o spoločné susedstvo a presadzuje spoločné riešenie tamojších konfliktov a kríz. „Nechceme vidieť žiadne sféry záujmu, žiadne deliace čiary," povedal nemenovaný predstaviteľ EÚ pred summitom.
V druhej oblasti ide najmä o uľahčenie vízového režimu pre Rusov cestujúcich do únie a v dlhodobom časovom horizonte o zrušenie vízovej povinnosti. Únia však za to požaduje od Moskvy podpísanie readmisnej dohody. Podmienkou Bruselu je tiež podpísanie pohraničných dohôd medzi Ruskom a pobaltskými krajinami, s ktorými má Moskva napäté vzťahy. Spoločný ekonomický priestor by mal znamenať odbúravanie obchodných prekážok, postupné vytvorenie spoločného trhu, presadzovanie ekonomických reforiem, zavádzanie pravidiel spravodlivej hospodárskej súťaže v Rusku, spoluprácu v oblasti investícií, telekomunikáciách, doprave, energetike, finančných službách. Štvrtý spoločný priestor má priniesť lepšiu spoluprácu v oblasti kultúry a vzdelávania, podporovať výmeny študentov a učiteľov, spoločné vedecké projekty a podobne.
Summit EÚ a Ruska bude v utorok deň po moskovských oslavách 60. výročia konca druhej svetovej vojny. Tie sa konajú v atmosfére napätých vzťahov Ruska s Lotyšskom, Litvou a Estónskom, ktoré požadujú od Moskvy oficiálne ospravedlnenie za okupáciu po skončení II. svetovej vojny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.