sa Rudolf Bauer nič nebojí, lebo on má "všetkých 8 detí" (rozumej kraje) rovnako rád. Lepší "timing" na prednášku o výkrme si Rusko vybrať ani nemohol - deň predtým slávnostne oznámil akvizíciu kórejského Hankooku, ktorý by mal v Leviciach vyrábať pneumatiky.
Bauer i celé auditórium odchádzali uveličení z toho, ako sa papa-štát postará a nakŕmi všetky hladné krky. Veď prečo by nesľuboval - z cudzích peňazí. Naozaj principiálna otázka po Hankooku však stojí tak, že či lákanie investícií na miliardové úplatky zo štátneho rozpočtu nie je jeden veľký omyl. A či by sme sa mali oveľa horšie, keby sa štát na stimuly vykašľal.
Rusko má pravdu v tom, že keby na Slovensku neprebehli zásadné reformy, kapitál by sa tak nehrnul. Najmä za Mečiara, ale ani za prvej Dzurindovej vlády si nadnárodní kapitalisti nohy naozaj nepolámali, aby prišli na Slovensko. Rovná daň, liberalizácia pracovného trhu a napokon i členstvo v EÚ (ktoré posilňuje istotu právneho prostredia) sú bonusy, ktoré svietia naďaleko. Isteže je tu aj lacná pracovná sila - ešte lacnejšia je však na Ukrajine či v Rumunsku, napríklad.
Ak ale Rusko vyzdvihuje reformy, hovorí už proti sebe. Lebo ak sú reformy prioritné, načo masívne uplácanie len za to, že sa niekto rozhodol podnikať na Slovensku? Rusko okamžite odpovie, že investorov korumpujú všetci a keby sme my boli tí jediní, ktorí im nevyleštia pod zadkom priemyselné parky, nenasekajú daňové prázdniny a nenasypú niekoľko miliárd (miliónov) v "keši", tak sem proste neprídu. Iste sa nemýli - aspoň celkom určite by neprišli všetci, ktorí tu už dnes sú, resp. budú (ako sľubuje na najbližšie dva roky). To je pravda, ale ignoruje alternatívu: Bola by prognóza pre Slovensko horšia, keby sa tie rozsiahle úľavy a prostriedky investovali inak a - nedajbože - lepšie?
Nikto netvrdí, že Kia, Peugeot, Getrag Ford, Hankook a ďalší musia byť nevýhodní z princípu. Ani to, že z času na čas nemôže štát nejakého významného a dlhodobého investora "nakopnúť" stimulom. Zásadne sa ale nedá stotožniť s predstavou, že v situácii relatívne zreformovanej a rastovej ekonomiky má štát robiť takúto masívnu investičnú politiku. Napríklad pre Hankook je pripravený príspevok 4 miliardy Sk (s jej odsúhlasením bude ešte veľký problém v Bruseli). A my môžeme rozpočítavať; v prípade, že Hankook skutočne zamestná priamo 1600 ľudí a nepriamo ďalších 1000-1500, tak daňoví poplatníci zadotujú jedno pracovné miesto sumou 1 250 000 Sk... Podobné cifry vychádzajú pri Kia a ďalších.
Iste, pridaná hodnota exportu a oživenia regiónu sa nedá porovnať s tým, keby sa rovnaké peniaze rozložili medzi viac drobných podnikateľov. To však ani nie je alternatíva, aj keď treba povedať, že prednosť zaslúži aspoň morálne, keďže je spravodlivejšia. Efektívnejšie by však tie miliardy pracovali, keby sa investovali do prostredia - nie formou dotácií, ale napr. znižovania daní a odvodov. To sú stimuly, ktoré sú plošné a pôsobia nielen v Leviciach či Žiline, ale rovnomerne po celom Slovensku.
V stredu predložil Kaník na vláde návrh na mikroskopické zníženie odvodov na nemocenské poistenie, ktoré vyvážil aj poklesom dávky (z 55 na 50 percent zárobku) a predĺžením doby, po ktorú by náhradu mzdy vyplácal zamestnávateľ (z 10 na 14). S vysokou pravdepodobnosťou návrh neprejde, keďže by zaťažil verejné financie sumou cca pol miiardy Sk. Nešlo by síce o zásadnú, ale citeľnú pomoc slovenským živnostníkom - všetkým. Nepôjde to. Dať ale štyri miliardy na podujatie, ktoré prinesie 1600 resp. nepriamo 3000 pracovných miest v jednom regióne, to nie je problém. Úplne pomýlená filozofia.
Kedysi (dnes už menej) sa politici rozkecávali ako diví o spolupráci v rámci V-4. Nikdy žiadna nebola, iba kvetnaté a tupé reči. Ak už existuje (existoval) formát zvaný Visegrád, prečo sa nedala aspoň spustiť debata o tom, že sa zarazia licitácie o investorov a prebíjanie sa, že kto dá viac? Nie je to idiotizmus, ak investori iba čakajú, ako sa vo vzájomnom dostihu Poľska, Česka, Maďarov a SR vyšrubujú stimuly až do samotných nebies? To, čo sľúbil Rusko Hankooku, je údajne o polovicu viac ako maximum, po ktoré boli schopní ísť Poliaci. Prečo vystúpili severní i južní susedia z tohto biznisu? Nemali už dosť v kase, aby prelicitovali Ruska, alebo mali inak spočítaný profit a vedeli hranicu, za ktorú sa už šarpať nemôžu?
Ak vyčleníme pol rozpočtu - alebo celý - na stimuly, príde tu podnikať možno aj brunejský sultán. Robiť takú politiku je naozaj lacné umenie, ale - za drahé peniaze. Predvolebná kampaň ANO je už enormne predražená a čo je najhoršie - nevidno jej konca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.