využiteľnosti dusíkatých hnojív. Celkovú ročnú dávku potrebného dusíka sa preto odporúča aplikovať na dvakrát.
Najvhodnejším obdobím na hnojenie vinohradu prvou dávkou je včasná jar, hneď po rozmrznutí pôdy, keď už nastáva migrácia dusíka ku koreňom. So znížením teplôt pôdy môže poklesnúť aj príjem minerálneho dusíka viničom. Mineralizácia organického dusíka v pôde prebieha už pri teplote 0 °C, teda aj v zime, kedy ešte vinič tento prvok neprijíma a hrozí jeho splavovanie do hĺbky pôdy.
Na jar sa dusík spomedzi prvkov v koreňovej sústave ako prvý aktivuje a vyvoláva prúdenie zásobných látok do nadzemných orgánov viniča. Nastáva pohyb aj ostatných minerálnych látok, uvoľňovaných z rezervných orgánov viniča, čo sa prejavuje prúdením štiav- slzením.
Vinič má zvýšenú potrebu dusíka, treba ho preto urýchlene do pôdy zapraviť v rýchlo pôsobiacej liadkovo-nitrátovej forme, napríklad liadkom vápenatým, ktorý obsahuje 15,5 percenta dusíka a 20 percent vápnika. Použitím liadkovej formy dusíka na jar sa podporí dokončenie diferenciácie súkvetí v pukoch, čím sa môže zvýšiť počet kvetenstiev a neskôr strapcov na letoraste, teda koeficient rodivosti.
Dusík sa na jar aplikuje s prihliadnutím na agroekologické podmienky, pestovateľské systémy, vlastnosti a formy dusíka. Posudzuje sa dynamika dusíka v pôde, možnosť flexibility dávok aj obdobia hnojenia. Na jar aj vo výsušných polohách a pôdach vlaha zo zimných zrážok postačuje, príjem dusíka koreňmi nie je spomalený. Na piesočnatých pôdach sa hnojí neskôr ako na stredne ťažkých, využiteľnosť dusíka je tam asi o tretinu nižšia. Na hlbokých pôdach s nízkym obsahom humusu sa pri povrchovej aplikácii zvyšuje splavovanie dusíka. Pri hnojení v záhradkách individuálne ku kmienkom viniča, do "lavórov", sa všetko robí ručne. Na svahovitom pozemku so zamrznutou pôdou a snehovou prikrývkou je neprípustné hnojiť dusíkom, lebo sa splavuje.
Dávky dusíkatých hnojív sa diferencujú podľa vzrastovej sily odrôd. Pre bujne rastúce sa odporúča dávku znížiť, pre slabo rastúce zvýšiť. Použije sa nitrátová forma dusíka, napríklad liadok vápenatý v množstve asi 5 kilogramov na ár. V každom prípade musí byť hnojivo čím skôr prikryté pôdou.
Druhá dávka hnojiva sa použije po odkvitnutí viniča v amoniakálnej alebo v nitrátovej forme, napríklad liadok amónny s vápencom v množstve 2 až 3 kilogramy na ár. Reguluje rast, olistenie letorastov, lepšie opelenie kvietkov, zväčšovanie a kvalitu bobúľ hrozna.
Prof. Ing. Alojz VEREŠ, DrSc.
Autor: ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.