Zaoberám sa chovom husí a chcel by som niečo vedieť o husi čínskej.
Peter G., Poprad
Čínske husi sú asi tie najelegantejšie a najkrajšie medzi husami vôbec. Často sú nazývané labutími husami, vďaka ich dlhým krkom a tvaru zobáku. Zrejme aj divoká hus labutia získala svoje meno až po domestikovaní a vyšľachtení do tejto podoby. Čínske husi sú neobyčajne "praktické". Zo všetkých husí sú najlepšie nosnice, veľmi aktívne pri hľadaní vlastnej potravy (dobre sa pasú) a majú netučné mäso. Na rozdiel od niektorých plemien je u nich veľmi ľahké v dospelosti určiť pohlavie. Pokiaľ máme dobrý chovný základ, získame od jednej čínskej husi dvakrát viac húsat než od ostatných husí. Husi znášajú od 40 do 100 vajec ročne. Táto výhoda je mnohokrát zaplatená tým, že nie sú dobré matky, zle inkubujú. Húsatá sú veľmi citlivé, vnímavé a pokiaľ im je venovanej veľa pozornosti, budú krotké po celý život. Pretože sú veľmi bystré a hlasité, boli a sú používané aj ako strážne psy. Kedykoľvek sa niečo neobyčajné stane, dávajú o sebe hlasito vedieť. Vďaka ich stravovacím návykom sú často využívané na údržbu trávnatých plôch.
Čínske husi majú špecifický postoj s noblesne zahnutým dlhým krkom. Ich zobák je relatívne dlhý a štíhly s veľkým, guľatým výrastkom na čele. Čínske husi držia hlavu veľmi vysoko. Hlava plynulo naväzuje na dlhý tenký klenutý krk, ktorý s telom zviera 45°uhol. Ich telo je krátke, uhladené, majú nápadnú zaguľatenú hruď. Čínske husi sú obyčajne ťažšie než vyzerajú, dospelá hus váži v priemere 4,5 kg.
Ak si vyberáme chovné vtáky, sledujeme celkový postoj, tvar krku, zobáku, postavenie chvosta, veľkosť a tvar výrastkov nad zobákom. Vtáky s nedostatkami nerozmnožujeme. Chovný pomer na jedného husáka je šesť husí. Čínske husi nie sú nenáročné. Kvôli ich veľkému výrastku na hlave sa neodporúča ustajnenie v prostredí pod -5 °C, je nutné zaistiť im teplé ustajnenie počas európskej zimy. Pokiaľ ale vlastníme husi, ktoré majú skôr nevyvinutý hrbolček na hlave omrznutie nehrozí a husí vydržia aj -15 °C.
Rozlišujeme dva farebné varianty - hnedú a bielu. Pôvodná farba je hnedá a béžová s čiernymi znakmi. Charakteristický je hnedý pásik na krku od hlavy až k chrbtu. Biela čínska hus má svetlooranžový zobák a nohy a oči sú modré.
Čínske husi sú veľmi "úsporné" a ekonomické. Chov je omnoho lacnejší, sú menšie a rady sa pasú, nevyžadujú také množstvo dodatočného krmiva ako iná hydina. Pre ich vlastnosť "strážneho psa" sú ideálne pre malé farmy alebo na domáci chov. Naopak, nie sú najlepšou voľbou do miest s malým priestorom. Tiež sa môže stať, že susedia nebudú práve nadšení z husár, ktorý o sebe dáva veľmi často vedieť.
(jv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.