s rôzne poškodenými nohami z nosenia nesprávnej obuvi. Na príčine je neznalosť a neinformovanosť rodičov o detskej obuvi, ktorá sa, žiaľ, premení na rôzne deformácie nôh a to na celý život.
Súčasný trh ponúka detskú obuv v drvivej väčšine z dovozu, pretože domáca výroba poklesla. Zvýšil sa dovoz ázijských výrobkov, väčšinou nekvalitných, no lacnejších. Deti rýchlo rastú takže rodičia sa riadia tým, že na jednu sezónu sa nevyplatí kupovať drahú obuv. Kvalitná detská obuv nemôže byť lacná, lebo náklady na jej výrobu sú takmer rovnaké, ako na obuv pre dospelých. Niekedy aj drahá obuv z dovozu nie je zárukou jej kvality.
Blšáky, trhoviská, stánkový predaj ponúka množstvo lacnej nekvalitnej detskej obuvi. Keď som sa opýtala mamičky šesťročného prváka, v čom vidí nízku kvalitu botasiek, povedala: "Nevydržia niekedy ani dva mesiace, ale u dcérky sme mali šťastie, nosila ich od jari do jesene a sandálky celý školský rok ako prezúvky." Aj ostatní kupujúci klasifikujú nekvalitnú obuv ako krátko trvajúcu.
Problém nekvality je však v niečom inom. Väčšina lacnej ázijskej obuvi nemá len krátky čas nosenia, ale je pre nohy vašich a celkove stredoeurópsykch detí aj zdravotne chybná. Je konštruovaná pre deti s inými telesnými proporciami. Populácia v Ázii má štíhlu a Stredoeurópania širšiu a robustnejšiu stavbu nohy. Okrem toho väčšina takejto lacnej obuvi používa aj zdravotne nevhodné materiály, nemá vkladacie stielky. Zdravotne nevhodnú obuv nájdeme aj v niektorých obchodoch. Podozrivá je na prvý pohľad "výhodná" cena.
Podľa čoho sa má chudák rodič riadiť pri kupovaní detských topánok? Mali by mať správnu dĺžku - vpredu pred prstami o 10 - 15 mm dlhšiu než je noha, priestrannú guľatú špičku s dostatkom miesta pre prsty. Asi polovica tohto priestoru je ako rezerva pre voľný pohyb prstov pri predĺžení nohy pri chôdzi. Druhá polovica zabezpečuje priestor pre zväščovanie nohy. Malým deťom rastie noha 15 - 18 mm za rok, starším 8 - 12 mm. To znamená že 2 - 3 ročné deti potrebujú ročne 2 - 3 páry obuvi rôznej veľkosti, v školskom veku 1 - 2 páry. Detská noha nerastie plynulo, takže niektoré deti môžu vyrásť z topánok už za 2 - 3 mesiace. Preto by rodičia mali kontrolovať veľkosť topánok u batoliat raz mesačne, u predškolákov a mladšieho školského veku za 2 - 3 mesiace, do 15 rokov za 4 - 5 mesiacov.
Dôležitá je aj šírka obuvi v mieste prstových kĺbov. Vo veľmi širokej topánke štíhla noha skĺzne pri chôdzi do špičky a vzniknú otlaky. Úzka topánka obmedzuje krvný obeh a deformuje prsty. Nikdy nekupujeme detské topánky podľa čísiel, ale vždy ich vyskúšame. Pre istotu predtým odmeriame dĺžku chodidla a opatrne natiahneme pokrčené prsty.
Vždy skúšame celý pár, postojačky aj pri chôdzi a dávame pozor, či sa dieťaťu nevyzúva päta. Dbáme aj na podošvu s dobrými tlmiacimi vlastnosťami (napr. polyuretan) i penové vkladacie vložky a stielky z pružných materiálov - je to prevencia proti opotrebovaniu kĺbov, kostí a poškodeniu chrbtice.
Školáci dnes oveľa skoršie potrebujú "dospelú" veľkosť, preto treba pre nich veľmi starostlivo vyberať topánky, pretože, vyhovujúce na dĺžku sú väčšinou priširoké. Riskujeme vznik defektov nôh našich detí.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.