vytlačená na fialovom papieri s melírovanými vláknami. Na lícnej strane je dobre viditeľná hlava Františka Jozefa v reliéfnom prepise. Bankovka obiehala od 13. 7. 1889 do 24. 7. 1904.
Tlač tejto emisie je prvou, kde sa začala využívať modernejšia tlačiarenská technika. Poukážky sú technicky bezvadné, niekedy až pretechnizované. Proti predchádzajúcim emisiám sa snažili novú techniku čo najviac využiť. Na tlač platidla použili syntetické farby, tlačové dosky rozmnožovali fotochemickou cestou. Pri výrobe sa používala dokonca aj galvanoplastika. Podobná technológia sa využíva aj dnes.
Monarchia vo svojom období vyprodukovala značné množstvo papierových peňazí. V tom období bankovky neboli veľmi obľúbené. Neskôr sa ukázalo, že obavy boli prehnané, ekonomicky neodôvodnené. Obchod si vyžadoval vysoké nominály, papierové peniaze vytláčali nepraktické kovové mince.
Platidlo (na snímke) obiehalo v období takzvanej zlatkovej meny, ktorá platila do začiatku 20. storočia. Po nej prišla korunová mena, no ľudia si ťažko zvykali. Ešte dlho po zavedení novej meny počítali v zlatkách. Platidlá pre toto obdobie sú typické a nezameniteľné. Ak sa podarí skompletizovať zbierku papierových platidiel do roku 1900, tak je to úspech. Štátovky z obdobia monarchie sa objavujú iba zriedka a sú vzácne. Guldenová štátovka z roku 1888 v perfektnom stave sa predáva za niekoľko sto korún, závisí od stavu. Ak je roztrhaná, tak sa jej zberateľská hodnota pohybuje okolo stovky...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.