vojny a víťazstvo nad fašizmom. Centrálne oslavy sa včera uskutočnili v Moskve.
Ruská metropola ešte nikdy nezažila oslavy takého rozsahu: medzi hosťami bol americký prezident George W. Bush, generálni tajomníci OSN a UNESCO, ako aj politická špička z takmer 60 štátov sveta, vrátane kancelára Gerharda Schrödera, ktorý bol od konca druhej svetovej vojny prvým zástupcom porazeného Nemecka na oslavách víťazstva nad fašizmom.
Každého z politikov sprevádzala početná delegácia, čo kládlo veľké nároky na bezpečnosť i na technické zabezpečenie ich pobytu v Moskve. Na ich ubytovanie a ochranu hostitelia vynaložili alebo vynaložia niekoľko miliónov dolárov, odhadol vo víkendovom vydaní ruský denník Kommersant. Napriek tomu si občania nemyslia, že by šlo o vyhodené peniaze. Výzdoba ruskej metropoly k 60. výročiu víťazstva nad fašizmom je v Moskve veľkolepá, i keď sa nesie tak trochu v sovietskom štýle nezaobišla sa bez červených hviezd, zväčšených makiet vyznamenaní a patetických hesiel na oslavu hrdinstva sovietskeho národa, ale aj takých ako napr. Victory for all (Víťazstvo pre všetkých), ktoré priznávajú spojencom podiel na porážke fašizmu. Ako informovali organizátori, moskovské cesty zdobí spolu 50 000 transparentov a zástav v rôznych farbách, v centre dominuje žltá, oranžová a červená. Výročiu je v ruskej metropole venovaných aj viac ako 3000 veľkoplošných billboardov, ktoré sa však striedajú s reklamami na lízingové spoločnosti, strešnú krytinu, dovolenku v Číne či Chorvátsku, alebo upozorňujúce aj na nevyhnutnosť dodržiavať pravidlá cestnej premávky.
Slávnostnou vojenskou prehliadkou v Moskve, ktorej sa prizeralo viac ako 50 šéfov štátov a vlád z celého sveta, si Rusko pripomenulo 60. výročie víťazstva nad hitlerovským Nemeckom v roku 1945. Na slávnostnej prehliadke na Červenom námestí sa zúčastnilo 2 500 vojnových veteránov a 7 000 vojakov ruskej armády. Na cintoríne Ljublino si nemecký kancelár Gerhard Schröder uctil položením venca pamiatku vojakov nemeckého wehrmachtu. Vojenská prehliadka pozostávala z dvoch častí: z defilé dobovej a súčasnej vojenskej techniky. Rôznym spôsobom sa do nej zapojilo aj vyše 4000 bývalých frontových vojakov. Na záver vyše hodinu trvajúcej prehliadky nad Červeným námestím preleteli bojové lietadlá zo slávnych letiek.
Frontový čierny chlieb rozdávali včera bezplatne vo viacerých moskovských parkoch. Tmavý chlieb, ktorý počas druhej svetovej vojny dostávali vojaci Červenej armády, sa výrazne odlišuje od dnešnej produkcie pekární zvanej aj tehla (po rusky kirpič): je hutnejší a kyslejší. Práve vďaka tomu dlhšie vydržal údajne chutil ako čerstvý aj na piaty deň po upečení. Ďalšou atrakciou pre súčasníkov boli poľné kuchyne, ktoré včera návštevníkom moskovských parkov ponúkali možnosť zadarmo ochutnať stravu, akú jedávali vojaci na fronte. Ako informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy, na území Ruskej federácie žije ešte asi 6,5 milióna veteránov, z nich milión sú účastníci bojov druhej svetovej vojny, zvyšného asi 5,5 milióna ľudí sa počas vojnového konfliktu v tyle staralo o zabezpečenie armády.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.