EP si pripomenul 60. výročie konca druhej svetovej vojny
Štrasburg/Brusel(TASR) Koniec druhej svetovej vojny pred 60 rokmi nepriniesol mier a slobodu celej Európe, jej časť sa v dôsledku dohody z Jalty dostala pod iný totalitný režim. V prejave k 60. výročiu víťazstva nad fašizmom to včera vyhlásil predseda Európskeho parlamentu Josep Borrell.
„Dnes, po 60 rokoch, si však v Európskom parlamente môžeme pripomenúť koniec rozdelenej Európy," povedal Borrell počas krátkej slávnosti, ktorá sa konala na úvod plenárneho zasadnutia EP v Štrasburgu. Hlavnou témou tohtotýždňového plenárneho zasadnutia je smernica o pracovnom čase, o ktorej budú poslanci diskutovať dnes a v prvom čítaní hlasovať zajtra. Najdôležitejšou otázkou je, či odsúhlasia ukončenie možnosti na dlhší ako 48-hodinový pracovný čas týždenne, a tiež či sa do pracovného času má započítavať čas strávený neaktívne v pohotovosti.
Rokovalo kvarteto vyjednávačov blízkovýchodného procesu
Moskva (TASR) - Zástupcovia kvarteta vyjednávačov v blízkovýchodnom mierovom procese sa včera stretli v Moskve, aby diskutovali o možnostiach dosiahnuť prelom v izraelsko-palestínskom konflikte. V oficiálnom vyhlásení sa USA, Rusko, EÚ a OSN zaviazali k úsiliu dosiahnuť "riešenie počítajúce s dvoma štátmi a stiahnutie sa Izraela s cieľom oživiť cestovnú mapu".
Kvarteto konštatovalo, že v súčasnosti je na dosah príležitosť ukončiť roky pretrvávajúce násilnosti, Izrael aj Palestínčania však musia prijať konkrétne kroky, ktoré by viedli k dosiahnutiu tohto cieľa. "Zintenzívnime svoje úsilie a podobné zintenzívnenie úsilia očakávame aj od oboch strán," povedala americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová. Kvarteto privítalo záväzky prijaté na februárovom summite v Šarm aš-Šajchu, vyzvalo však Izraelčanov a Palestínčanov, aby využili momentálne sa núkajúce príležitosti na uzavretie dlhotrvajúcej dohody.
ICTY je proti predprocesnému prepusteniu Haradinaja
Belehrad/Haag (TASR) - Prokuratúra haagskeho tribunálu OSN sa vyslovila proti predbežnému prepusteniu bývalého kosovského premiéra Ramusha Haradinaja, ktorý pred tribunál dobrovoľne predstúpil 9. marca, deň po prijatí žaloby.
Haradinaj, počas kosovského konfliktu v rokoch 1998-99 jeden z veliteľov separatistickej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), je obžalovaný zo zločinov spáchaných na kosovských Srboch, Nealbáncoch a Albáncoch považovaných za kolaborantov s Belehradom. Ako informovali belehradské médiá, napriek dobrovoľnému predstúpeniu Haradinaja a zárukám zo strany Misie OSN v Kosove (UNMIK), neexistujú dostatočné dôkazy, že administratíva OSN by bola v prípade potreby schopná Haradinaja zatknúť a poslať späť do Haagu.
Život bývalého indonézskeho prezidenta Suharta je ohrozený
Jakarta (TASR) - Bývalý indonézsky prezident Suharto (83) sa nachádza v kritickom stave v dôsledku vnútorného krvácania v črevnom trakte. Podľa lekárov jednej z jakartských nemocníc sú šance bývalej hlavy štátu na prežitie asi 50-percentné, a to aj vzhľadom na ohrozenie funkčnosti kardiovaskulárnej sústavy, mozgu a obličiek.
Exprezidenta Indonézie hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti kliniky Pertamina v Jakarte vo štvrtok. Suharto, ktorý sa moci v ostrovnej krajine ujal v roku 1965 po krvavom puči a zosadení svojho predchodcu Sukarna, stál na čele Indonézie 32 rokov. K demisii ho primäli až masové demonštrácie v roku 1998.
Špeciálna jednotka odvrátila útok, zabila ôsmich militantov
Groznyj (TASR) - Špeciálna čečenská policajná jednotka pomenovaná po zavraždenom prezidentovi Achmadovi Kadyrovovi včera usmrtila ôsmich militantov, informovala ruská agentúra Interfax.
Čečenský minister vnútra Ruslan Alchanov uviedol, že skupina ozbrojencov sa pokúsila o teroristický útok v dedine Centoroj včera ráno. "Na svitaní sa veľká skupina militantov priblížila k dedine a pokúsila sa na ňu zaútočiť. Špeciálna policajná jednotka začala s nimi bojovať a ôsmich ozbrojencov zabila. V súčasnosti prebieha ich identifikácia," informoval minister.
Dvesto rokov od úmrtia Friedricha Schillera
Weimar (TASR) - Slobodný štát Durínsko a mesto Weimar si včera slávnostnou akadémiou pripomenuli 200. výročie úmrtia jedného z najväčších básnikov a dramatikov nemeckej a svetovej klasiky - Friedricha Schillera. Básnik slobody umrel 9. mája 1805 vo veku 45 rokov.
So svojím priateľom Johannom Wolfgangom von Goethem spravil okolo roka 1800 z malého sídelného mesta Weimar kolísku humanistických ideálov, ktoré ovplyvnili množstvo kultúrnych dejateľov a filozofov aj v nasledujúcich rokoch. Nadácia Weimarská klasika začala včera s prihliadnutím na jubileum retrospektívnu prehliadku pod názvom "Schillerovi hrdinovia dnes." K najznámejším dielam Friedricha Schillera patria drámy: Zbojníci, Don Carlos, Úklady a láska, Willem Tell, Mária Stuartová, ale aj báseń Óda na radosť, ktorú zhudobnil Ludwig van Beethoven.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.