deň/Street Law.
Program ako taký vznikol v roku 1972 na Georgetown University vo Washingtone a postupne sa rozšíril do ďalších právnických fakúlt po celých Spojených štátoch. Dnes je veľmi rozšírený i v Južnej Afrike, Poľsku, Rusku či Maďarsku, kde sa vyučuje ako voliteľný predmet.
"V júni sme 1999 pripravili spoločnú letnú školu Právo na každý deň, na ktorej sa zúčastnilo spolu okolo 60 učiteľov stredných škôl a študentov práva z celého Slovenska. Po letnej škole sa študenti práva začali postupne zapájať do prípravy a vedenia hodín o práve na stredných školách," hovorí supervízorka projektu JUDr. Daniela Telepková.
Študenti Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika oboznamujú stredoškolákov s rôznymi právnymi témami, ktoré môžu využiť v každodennom živote. Okrem toho sa všetci spoločne pripravujú na simulovaný súdny proces. Po ňom dostane každý certifikát o tom, že sa projektu Právo na každý deň/StreetLaw zúčastnil.
Takéto pojednávanie sa uskutočnilo i koncom apríla. Šudenti dvoch košických škôl Gymnázia sv. Tomáša Akvinského a Gymnázia na Trebišovskej ulici sa stretli v skutočných súdnych sieňach a pokúšali sa presvedčiť súd o svojej pravde. Na procesoch boli skutoční len sudcovia, všetky ostatné úlohy si rozdelili stredoškoláci. "Študenti boli vynikajúci, naozaj si prípad preštudovali a som presvedčený, že i niektorí právnici by sa od nich mohli čo-to naučiť," hovorí podpredseda Okresného súdu Košice II JUDr. Ladislav Duditš.
Predmetom pojednávania bol vymyslený prípad na mimoriadne aktuálnu tému, čo bolo veľmi dôležité. "Študentom sa prípad zdal zaujímavý a aj preto sa naň pripravovali s takým entuziazmom," povedala nám prfesorka náuky o spoločnosti z 'Trebišky' Mgr. Ingrid Rodáková. Novinár Martin Nebojsa bol pobúrený vyjadreniami poslanca za Konzervatívnu stranu, ktorý v diskusnej relácii veľmi ostro vystupoval proti uzákoneniu partnerstva homosexuálov. Žurnalista zistil, že verejný činiteľ mal v minulosti na strednej škole homosexuálny vzťah, a tak sa rozhodol o tom informovať verejnosť, nech si čitatelia utvoria vlastný názor na pána poslanca. Okrem toho zverejnil informáciu, že rozvádzajúceho sa politika vídať "v objatí inej ženy ako jeho manželky". Ten podal na súd žalobu na ochranu osobnosti z dôvodu zásahu do práva na súkromie, keďže článok nebol práve najlichotivejší.
Proces bol veľmi napínavý, všetci zúčastnení sa pri pojednávaní poriadne zapotili a netrpezlivo očakávali výsledok. Kým v jednej súdnej sieni zvíťazil žalovaný, v druhej "ostal aj vlk sýty, aj ovečka celá". Sudca sa rozhodol pre kompromis a tak v podstate dosiahla niečo kadžá strana. "Pri takejto téme veľmi záleží na tom, aký má na podobné problémy názor sám sudca. Je to totiž prípad, pri ktorom ťažko jednoznačne rozhodnúť," myslí si sudca JUDr. Adrián Pažúr.
Študenti, ktorí súd prehrali, však neboli nešťastní, pretože tu dvojnásobne platilo staré známe "Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa".
Autor: Dominika Uhríková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.