116 poslancov, proti bolo KDH, KSS a traja nezávislí.
"Máme za sebou jedno z najvážnejších rozhodnutí," vyhlásil po hlasovaní premiér Mikuláš Dzurinda, podľa ktorého je euroústava prijateľným kompromisom. Dzurinda sa poďakoval všetkým koaličným stranám okrem KDH, osobitne ďakoval aj HZDS a Smeru. Predseda KDH Pavol Hrušovský reagoval s nevôľou a premiérovi povedal: "Toto si zapamätám."
Hrušovský dokumentu v rozprave vyčítal nedostatok demokracie, kresťanstva a úprimnosti. "Nedostatok demokracie ohrozuje Európu, menšie štáty budú oslabené na úkor väčších," varoval plénum. Slovensku sa podľa neho nepodarilo presadiť ani jednu požiadavku nášho parlamentu. "Prečo potom máme podporiť Zmluvu o Ústave Európy?" pýtal sa kolegov.
Čiastočný neúspech pri presadzovaní našich požiadaviek priznal aj minister zahraničných vecí Eduard Kukan z SDKÚ. Dodal však, že to "platí aj o ostatných členských štátoch". Euroústavu považuje za ďalší krok k zjednocovaniu Európy.
Pavol Paška zo Smeru ju označil za "komplikovaný a kontroverzný" kompromis, ale "odmietnu ju iba tí, ktorí si skutočnú integráciu neželajú".
Ešte ďalej šiel predseda HZDS Vladimír Mečiar. Privítal by vznik Spojených štátov európskych. "Rád by som sa toho dožil, aj keď si nemyslím, že to bude o desať rokov," vyhlásil. Mečiar je presvedčený, že Slovensko o svoju zvrchovanosť nepríde.
Kým v iných štátoch sa o euroústave vášnivo debatuje, u nás ju parlament schvaľoval za zjavného nezáujmu verejnosti. Aneta Antušová zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku si to vysvetľuje tým, že žiadna z politických strán nedokázala z tejto otázky urobiť serióznu tému. Analytička si nemyslí, že zmluva výrazne zmení podmienky vládnutia v únii, ale pripúšťa riziko, že pôvodne slabé európske inštitúcie si vezmú "tej moci viac, než o tom hovorí ústavná zmluva".
(rp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.