niektorých aspektoch organizácie pracovného času, vylúčil klauzulu "opt-out",
teda výnimky, ktorá umožňuje uplatňovať viac než 48-hodinový
týždeň. Európska komisia naopak túto možnosť navrhla
ponechať.
So správou súhlasilo 355 poslancov, 272 bolo proti nej a 31 sa zdržalo. Slovenskí poslanci boli v názore na dĺžku pracovného času rozdelení. Parlament návrh smernice EK prerokovanej v prvom čítaní vracia so svojou požiadavkou späť do komisie, ktorá s týmto výsledkom oboznámi Radu EÚ. Správa vyzývala členské štáty, aby odstránili z návrhu smernice EK klauzulu "opt out", lebo vedie k ohrozovaniu zdravia a bezpečnosti pri práci. Výnimku si v roku 1993 vymohla Británia, nebola obmedzená len na ňu, bola ale štátom, ktorý ju využíval najčastejšie. Počas jej uplatňovania bolo vznesených mnoho námietok, týkajúcich sa potenciálnej možnosti zneužívania systému.
Európsky parlament (EP) sa bude zmluvou medzi SR a Vatikánom o výhrade svedomia zaoberať až po tom, ako dostane expertízu z právneho oddelenia. Uviedla to včera pre agentúru SITA francúzska poslankyňa Claire Gibaultová. Spolu so svojou holandskou kolegyňou Sophiou Helenou Intveldovou mali na včera pripravenú tlačovú konferenciu, na ktorej chceli otvoriť túto otázku, akciu však nakoniec odvolali. "Na text zmluvy, a nielen slovenskej, sa musí pozrieť právny odbor EP," vyhlásila Gibaultová. Vysokopostavený člen Aliancie európskych liberálov a demokratov, z ktorej obe poslankyne pochádzajú,
pre agentúru SITA uviedol, že skutočným dôvodom preloženia tlačovej konferencie môže byť blížiace sa referendum o Ústave EÚ 29. mája vo Francúzsku. Sophia Intveldová pre agentúru SITA uviedla, že snaha 54 poslancov, ktorí zaslali minulý týždeň list slovenskému premiérovi Mikulášovi Dzurindovi s výhradami k zmluve, nekončí. "Nechali sme si viac času na právnu expertízu, nielen slovenskej, ale aj ostatných zmlúv," uviedla poslankyňa.
Slovenský poslanec v EP Miroslav Mikolášik (KDH) si myslí,že kabinet v Bratislave by mohol na list poslancov odpovedať zo slušnosti aj napriek tomu, že EP podľa neho prekročil svoje kompetencie. "Ide o národné záležitosti, Španielov kresťanskí demokrati nekritizovali, keď schválili homosexuálne svadby," uviedol Mikolášik. Europoslankyňa Monika Beňová (SMER) je presvedčená, že premiér by mal na list odpovedať, "najlepšie písomne."
Európsky parlament v Štrasburgu schválil včera smernicu, ktorá predpokladá vzájomné uznávanie odborných kvalifikácií medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ, čo by malo umožniť obyvateľom únie vykonávať svoju profesiu bez obmedzení vo všetkých 25 členských krajinách.
Podľa smernice schválenej v druhom čítaní sa občan jedného členského štátu môže uchádzať o prácu v inom členskom štáte za rovnakých podmienok, aké majú občania tohto hosťovského členského štátu, a jeho kvalifikácia musí byť uznaná.
Týka sa to rôznych kvalifikácií počnúc platenými a voľnými profesiami, cez dočasné služby až po regulované profesie, ako sú lekári, zdravotný personál či architekti. Kvalifikácie by sa v budúcnosti mali uznávať na základe koordinovaných minimálnych štandardov. Poslanci súhlasili, že smernica sa nebude vzťahovať na povolania v oblasti štátnej správy.
Autor: Viedeň
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.