V rozpočte KSK sa našli ďalšie
peniaze na pomoc starším občanom
Prednedávnom sme sa v článku Neostane nakoniec čierny Peter tým najnevinnejším - seniorom? venovali opatrovateľskej službe. Ide o formu pomoci, ktorá je vítaná najmä medzi menej pohyblivými a chorými seniormi. Opatrovateľka prichádza totiž k dôchodcovi domov, poupratuje mu, urobí nákup, zájde s ním k lekárovi alebo na vyšetrenie. V našom meste túto službu poskytujú štátne, aj neštátne subjekty. Patrí k nim i Maltézska pomoc.
Práve opatrovateľka z tohto združenia sa posťažovala, že Košický samosprávny kraj (KSK) na tento rok vyčlenil v rozpočte menej prostriedkov ako sa pôvodne rátalo. Len 40 percent zo sumy, ktorú žiadali. Rozdiel sa odrazil v ich prípade na meškaní výplat.
Vedúca odboru sociálnych vecí Košického samosprávneho kraja PhDr. Eva Dudová súhlasí s tým, že opatrovateľská služba je pre starkých dôležitá. Nie je ale vhodné porovnávať ju s poradenskou činnosťou, na ktorú boli v rozpočte KSK vyčlenené peniaze v požadovanej výške. "KSK dáva príspevok na tie typy poradenstva a pre tie subjekty, ktoré poskytujú poradenstvo dlhodobo. Napríklad pracujú s rodinou, kde majú ťažko telesne alebo mentálne postihnutého člena." A toto poradenstvo podľa E. Dudovej nespočíva v tom, že rodinu len usmernia, kde-na ktorom úrade si môžu ísť vybaviť príspevok. "Takú činnosť nepovažujeme za poradenstvo. Ich poradenská činnosť je poskytovaná kvalifikovanými poradcami, ktorí sa rodine plne venujú, snažia sa predchádzať krízam, čo môžu vzniknúť a učia členov rodín prijať hendikep ich blízkeho." Kvalifikovanosť poradenskej služby, ktorá je ťažká, oceňuje aj zákon, keďže v ňom bola, v porovnaní s inými činnosťami, zadefinová pomerne vysoká suma určená na poradcu. "Hodnotenie poradenskej činnosti, to treba priznať, je ale dosť subjektívne, žiaden úradník nevie posúdiť, či je urobené dobre, kvalitne. A pýtať sa priamo klienta by nebolo správne."
Na rozdiel od poradenstva je opatrovateľská činnosť podľa vedúcej odboru konkrétna sociálna činnosť, kde sa robia určité práce priamo v domácnostiach. Opatrovateľka pomáha seniorovi skvalitniť život okúpe ho, sprevádza, vyperie, nakúpi alebo navarí, čiže robí činnosti potrebné pre jeho bežné fungovanie, ktoré sa dajú bez väčších problémov skontrolovať a nevyžadujú konkrétnu odbornú kvalifikáciu. "Určite sú ale dôležité a nenahraditeľné. Ideálnym by bol stav, keby išla poradenská a opatrovatelská služba ruka v ruke," myslí si E. Dudová.
Kým to tak ale nefunguje, vedúca odboru súhlasí s tým, že na opatrovateľskú činnosť poskytovanú neštátnymi subjektmi by malo byť vyčlenených viac peňazí ako to bolo na začiatku tohto roku. Košický samosprávny kraj úpravu dodatočne aj urobil. "Na ostatnom rokovaní poslanci odsúhlasili navýšenie finančných prostriedkov. V najbližšom období sa budú s neštátnymi subjektmi podpisovať nové zmluvy. Predtým však musia rátať s kontrolou pracovníkov z KSK. Až potom dostanú navýšené financie," dodala PhDr. Eva Dudová.
Autor: Babku dobili, potom okradli
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.