Pri Mestskej časti Ťahanovce sa včera "prepisovala" Guinnessova kniha rekordov
Košickí policajti pokorili rekord v brodení sa prúdom dravej rieky
Jeden z mála zápisov, ktorý už roky bez zmeny eviduje svetoznáma Guinnessova kniha rekordov, konečne neplatí. Včera sa o to postarali košickí policajti, ktorí úspešne zúročili týždne tvrdej driny a tréningu. Na rieke Hornád, neďaleko mosta pri Mestskej časti Ťahanovce, prekonali 25 rokov starý rekord v brodení sa prúdom dravej rieky.
Už od rána sa pri moste zhromažďovali stovky divákov, ktorí spočiatku netušili, čo sa bude diať. Prilákalo ich nezvykle veľké množstvo policajtov a techniky, ako aj prítomnosť zástupcov médií. Keď však na neďalekom parkovisku zastalo auto s oficiálnym emblémom Guinnessových rekordov, začali tušiť, že tu nepôjde o nejaké obyčajné hľadanie vraždenej zbrane.
"Zdá sa, že túto akciu sme mali dobre načasovanú," povedal nám jeden z policajtov. "V čase, keď nás viceprezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak pochválil za výsledky v boji proti organizovanému zločinu, zviditeľníme sa aj inak. Všetko je to v rámci akcie ´Občania polícii - polícia občanom´. Chceli sme dokázať, že nie sme iba vďačným objektom kritiky a vtipov, ale dokážeme sa vypnúť k extrémnym výkonom. Nedávno to bolo víťazstvo v IQ teste národa, dnes je to pokus o zápis do Guinnessovej knihy rekordov."
A o čo vlastne v prekonaní rekordu šlo? Ten starý, ktorý držali policajti z New Yorku, mal dátum vzniku rok 1980. Vytvorilo ho šesť dobrovoľníkov na rieke Hudson tak, že vyše tri hodiny vydržali stáť v strede dravého prúdu. Po troch hodinách a dvoch minútach sa jednému z nich podlomili kolená, voda ho strhla a vylovili ho až v Atlantickom oceáne.
Košickí policajti sa na prekonanie rekordu pripravovali pod priehradným múrom na Ružíne. Cez soboty i nedele cibrili techniku správneho postoja, aby v deň, keď svoje umenie predvedú na verejnosti, nezlyhali. "Bolo to skutočne namáhavé," vrátil sa rok dozadu tréner policajného družstva. "Z brehu to vyzerá jednoducho, no aj slabý tok rieky dokáže s chlapom zalomcovať. Koľkokrát sa stalo, že prúd niekoho strhol a našli sme ho až pri Kysaku... Ale nepoddali sme sa, a tu je výsledok."
Skutočne. Len čo začali policajti zostupovať do vody, bolo vidieť, že sú zohratí. Pochytali sa za ruky a jeden po druhom vhupli po pás do studeného Hornádu. V okamihu, keď sa ocitli v strede rieky, Angličan, dohliadajúci na dodržanie všetkých podmienok, stisol stopky. V tej chvíli sa začal boj s časom...
Diváci na brehu okamžite pochopili, že môžu byť svedkami jedinečného okamihu a podľa toho sa začali správať. Najprv dvaja či traja, potom desiati až napokon skandovali všetci: ´Vydržať! Ste machri! Porazíme Američanov!´ Do toho cvakali spúšte fotoaparátov a bzučali kamery.
Po dvoch hodinách bolo zjavné, že traja policajti majú postávania vo vode a odolávaniu vlnám plné zuby. Po ďalšej polhodine sa na polovici začala prejavovať únava. Podlamovali sa im kolená a nebyť kamarátov, ktorí ich pevne držali, rekord by odolal. Tri hodiny a dve minúty po stisnutí stopiek zaznel výstrel z pištole. Bol to znak toho, že každá ďalšia minúta je novým rekordom. Kým sa chlapi nerozhodli dať sa pritiahnuť ku brehu, pridali ich ešte tridsať.
"Som šťastný a myslím si, že aj moji zverenci," povedal nám tréner, lebo chlapov sa okamžite ujali lekári. Len čo nám ukázal čerstvo podpísaný certifikát o novom rekorde, v jednej zo sanitiek odfrčal do nemocnice, dohliadnuť na svoje družstvo.
Róbert BEJDA
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.