Korzár logo Korzár
Sobota, 8. máj, 2021 | Meniny má IngridaKrížovkyKrížovky

Na casting prestížnej súťaže Elite Model Look v Košiciach prišli desiatky krásnych dievčat

Saša Jány: Barbiny nechceme. Táto súťaž je o charizmeAgentúra Elite Model je svetoznáma značka, veď jej modelkami sú Claudia Schiffer, či Naomi

Saša Jány: Barbiny nechceme. Táto súťaž je o charizme

Agentúra Elite Model je svetoznáma značka, veď jej modelkami sú Claudia Schiffer, či Naomi Cambell. Na Slovensku pôsobí už 15 rokov, a práve v Košiciach sa minulú sobotu konal casting súťaže Elite Model Look. Mimochodom, súťaž beží v 66 krajinách a jej jediným cieľom je vyberať dievčatá, ktoré budú pracovať pre agentúru. Momentálne má Elite približne 750 modeliek zo všetkých končín sveta, pôsobí na piatich kontinentoch.

Je krátko pred 15. hodinou a my sedíme v salóniku číslo 211 hotela Gloria Palace. Práve tu prebehne výber dievčat, ktoré o necelé dva mesiace pocestujú do Bratislavy na semifinále súťaže. Sáša Jány zastupuje agentúru Elite na Slovensku a v Čechách, a hoci sa casting o chvíľku začína, ochotne nám venuje zopár minút. "V Elite máme aj veľmi úspešné slovenské modelky ako Kristína Chrastíková, Linda Nývltová, či Veronika Ušiaková z Košíc, ktorá je momentálne veľmi žiadaná."

Elite je počtom modeliek a ich renomé zrejme najväčšia modelingová agentúra na svete. Preto je pre mnoho atraktívnych slečien sťa magnet. Veď ktorá by nechcela byť kolegyňou "božskej" Claudie? "Veľa dievčat vôbec netuší, o čom je práca modelky," tvrdí S. Jány. "Napríklad si na casting donesú vlastné booky, za ktoré zaplatili nehorázne sumy. Nechcem fotografom siahať do svedomia, no kvalita fotografií je občas žalostná."

Aj v Košiciach si veľa sympatických dievčat pod pazuchou nieslo na casting už spomínané booky. "Nie je to absolútne žiadna podmienka. My potrebujeme dievča len vidieť. Odtiaľto tie najlepšie postúpia do ďalšieho kola, ktorým je semifinále niekedy koncom júna v Bratislave. A tam Elite vyberie tie, ktoré sa zúčastnia septembrového finále," zakončí svoje entré Sáša Jány.

Hľadajú zaujímavé typy

Zbiehame dole schodmi na prízemie hotela. Pred recepciou je húf dievčat, mnohé narýchlo vypĺňajú formuláre s hlavičkou Elite. Informácia o castingu sa šíri rýchlosťou blesku, o 15. hodine je vo foyeri hotela vari päťdesiatka dievčat, o dve hodiny neskôr ich bude na tom istom mieste ďaších päťdesiat.

"Dievčatá, vítam vás na castingu Elite Model Look," znie recepciou hlas S. Jányho. "Vyplňte prosím dotazníky, ak sa vám neušiel, ďalšie si môžete vyzdvihnúť od recepčných hotela. Máte tam aj rubriku telefónne číslo, neuvádzajte ho! Stali sa prípady, kedy sa na castingu objavili nepovolaní ľudia a potom dievčatá telefonicky otravovali..." Na stole ostal jeden prázdny formulár, narýchlo si pozrieme kolónky. Škola, znalosti jazykov, výška, váha, samozrejme meno, adresa. To je všetko. Elite na svojich castingoch zaručuje anonymitu, osobné údaje sú chránené.

"Vyzerá to na dve, tri hodinky..." stačí nám povedať Sáša. To ešte netuší, že sa do Glorie dovalí kopa ďaších adeptiek. "Mali by mať minimálne 170 cm, súmernú tvár, vek od 14 do 21 rokov. A hlavne ten look! My sme v našej strednej a centrálnej Európe vo veľkej výhode. Lebo ten klasický look, ktorý my tu máme, ako sú výrazné lícne kosti, pery, väčšinou tá kombinácia modré alebo zelené oči je stále veľmi žiadaná. Ale keď sa vyskytne zaujímavý typ modelky, trebárs ryšavej so zelenými očami, nebránime sa tomu. Na rozdiel od iných súťaží krásy modelka nie je tá dokonalá Barbie, ale má byť zaujímavá. Tento casting je hlavne o osobnosti."

Niekedy môžu privrieť oko

Je 15.03 h, do dverí číslo 211 vstupuje prvá slečna. Za ňou postupne vojde ešte ďalších okolo sto. Páni Jány a Zalabák strávia na svojich stoličkách vyše štyri hodiny.

Hneď v prvej desiatke sa vyskytne problém. V dotazníku slečna uviedla výšku 173, ale zrejme to toľko nie je. Po krátkom rozhovore, ktorého sme svedkami, "spustí" dva centíky. Sáša Jány má takéto údaje v oku, v modelingovej brandži fičí nejaký ten rôčik. "Ak má modelka kozmetickú tvár, vtedy môžme zľaviť z tých fyzických parametrov. Inak povedané - privrieme očko, tolerujeme centimetrík, dva.."

No medzinárodné kritériá sú jasné - výška nad 174 a miery okolo ideálu 90 - 60 - 90. Tiež aspoň základná znalosť angličtiny. "Na dnešnom castingu to nie je podmienka. Lenže ak sa chce modelka ďalej uplatniť, môže byť sebekrajšia, pokiaľ sa nevie aspoň základne dohodnúť." Bez dobrej znalosti cudzieho jazyka sa v cudzine dievča nezaobíde, ale agentúra Elite za ňu aj zodpovedá. Po Slovensku, ale aj po iných krajinách sa pohybujú pofidérne firmy, ktoré "lovia" krásu. Naivné dievča im môže sadnúť na lep. Trh s krásou je v mnohých krajinách veľmi riskantný.

"Každá modelka v Elite má zmluvu," vysvetľuje S. Jány. "No kým ju získa, musí prejsť dôkladnou prípravou. Väčšinou sa deje na území Bratislavy a Prahy. Kurz jazyka, základné fotenie, a potom v druhom rade je to táto súťaž Elite Model Look. Presne ich nabrífujeme ako sa upraviť na casting, spravíme im vstupné fotografie, dostanú od nás presné informácie. Kto konkrétne sa bude o ne starať, ako to v zahraničí chodí. Elite im zabezpečí ubytovanie, vreckové, letenku, stravu. Všetko ide na náklady našej agentúry, modelka si sama neplatí nič. Samozrejme, ona to potom spláca z práce, ktorú jej sprostredkujeme."

Niektoré booky nestoja za nič

Slečny sa valia do miestnosti jedna po druhej, pred dverami ich stojí asi tridsať. A zdá sa, akoby ich vôbec neubúdalo. Každá absolvuje krátky pohovor, ak si porotcovia myslia, že by mohla ísť do semifinále, vyspovedajú ju dôkladnejšie. Tak, ako napríklad Alexandru. Vysoké štíhle dievča študuje v Košiciach na španielskom bilingválnom gymnáziu. Po promenáde popred stolík porotcov sa obaja muži povypytujú na jej ďalšie plány, záujmy, predstavy o práci modelky. Poobzerajú si jej tvár spredu i z profilu, hodnotia kvalitu jej vlasov. Napokon znie verdikt, po akom túžila: "Uvidíme sa na semifinále v Bratislave."

Alexandra odchádza a my sa za ňou predierame cez húf dievčat, ktoré blokujú východ zo salónika. "Nahovorilo ma okolie, že by som to mala skúsiť," prezrádza nám. "Láka ma cestovanie, spoznávanie nových krajín. Čo by som dokázala tejto práci obetovať? Aj svoje vlasy, pokiaľ by ma nechceli ostrihať úplne nakrátko. Pribrať päť kíl, ak by to bola podmienka. Hoci v mojom prípade by to bolo ťažké. Rodičia mi držia palce. Môj dojem z castingu je výborný, vidno, že porotcovia sú profesionáli..."

V tom sa nemýli, no S. Jány poodkryje jednu zásadnú vec, ktorá nemusí, no môže byť prekážkou. "Veľa dievčat hovorí - kvôli kariére modelky by som obetovala čokoľvek. No ešte nevydržia žiť dlhšie v cudzine, odlúčené od rodičov. Tak to po čase vzdajú." Aj tento aspekt berú porotcovia do úvahy. Elite poskytne divčatám všestrannú podporu, ale tá občas nestačí. Samota na ne doľahne a ony sa vrátia domov. Ani najväčší modelingový expert nedokáže s istotou predpovedať, či sa mladá dáma v tomto tvrdom biznise presadí.

Účastníčky castingu prichádzajú a odchádzajú, S. Jány bleskovo píše poznámky priamo na dotazník každej z nich. Ani raz z jeho úst nezaznejú znevažujúce slová, hoci niektoré slečny zjavne preceňujú svoje prednosti a podceňuju nedostatky. Vždy jedná s úsmevom, pohodovo, galantne, zdvorilo sa rozlúči. Aj v prípadoch, kedy o postupe nemôže byť ani reči. "Veronika, koľko ťa stál tento book? Tri a pol tisíc? Hm..." povie, ale úroveň fotiek nehodnotí. Mohlo by sa to dievčaťa pred ním dotknúť a to profík nespraví. Až keď je Veronika za dverami, povzdychne si: "Všelijakí pochybní fotografi zarábajú na naivných dievčatách. Je to iste príjemný pocit mať svoj book, no takýto spackaný, ako mala Veronika, jej v kariére určite nepomôže. Sú to zbytočne vyhodené peniaze."

Viktória má šancu na finále

Na stoličku pred "stolíkom rozhodcov" si usadá asi po troch hodinách Viktória. Zozadu vyzerá ako desiatky dievčat pred ňou. Pekná štíhla postava, príjemný hlas. Naša redakčná fotografka mi ticho šepká, že má veľmi zaujímavú tvár. Rovnakého názoru sú aj S. Jány a J. Zalabák. Vika sa zdrží dobrých 10 minút, padajú otázky, ktoré predtým nezazneli. Trebárs aj o znamienku na tvári, ktoré by malo byť do dvoch mesiacov preč. Ak si ho Viktória dá odstrániť, musí si dávať pozor na slnko. Aby prišla na semifinále do Blavy ešte krajšia. Po jej odchode S. Jány tlmene povie smerom k nám: "Presne toto hľadáme. Z tohto môže byť aj finále!" a my trielime za Vikinou, ktorú dostihneme na medziposchodí.

Osemnásťročná Košičanka je spokojná: "Veľmi ma teší, že som postúpila," vraví. "Som o krôčik bližšie ku kariére v modelingu. To je môj sen, pre ktorý som ochotná dosť veľa obetovať. Samozrejme, aj zmeniť svoj vzhľad, trebárs výrazne skrátiť vlasy. Aké mám plány? Cestovať, fotiť, robiť prehliadky. Zaujíma ma oblasť módy, túto prácu dosť dobre poznám. Verím, že sa v modelingu presadím, ako trebárs Brazílčanka Giselle Bündchen, ktorú veľmi obdivujem. Pracujem na jazykoch, anglicky sa dohovorím, s nemčinou by to bolo horšie. Rodičia mi stopercentne dôverujú, určite sa o mňa neboja."

Viktoria môže byť na seba pyšná, aj keď na svetové módne móla má ešte ďaleko. Saša Jány to po castingu nepriamo potvrdí: "Do semifinále pôjde okolo sto dievčat z celého Slovenska. Z nich vyberieme 12 až 14 finalistiek. Keďže trh na Slovensku ešte nedosahuje tú úroveň, akú dosahuje v Paríži, New Yorku, či Tokiu, našou úlohou je vybrať dievčatá, ktoré spĺňajú medzinárodné parametre. Je úplne bežné, že naše modelky robia kampane pre Dior, pre návrhárov ako je Lagerfeld, objavujú sa na titulných stranách magazínov ako Harper´s Bazaar, Vogue. Toto je cieľ. Robiť svetový modeling, ktorý obnáša fotenie kozmetických kampaní, točenie televíznych reklám, fotenie do časopisov, katalógov. Dnes sa už nerozlišuje fotomodelka a manekýnka, je to zastaralé delenie. Videli sme tu veľa nádherných dievčať, ale Veronika Ušiaková nasadila latku mimoriadne vysoko. Veď v roku 1999 bola táto Košičanka celosvetovou víťazkou Elite Model Look..."

Marián BETÍK

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 2. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 3. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 4. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 5. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 6. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 7. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 10. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 1. Blíži sa Deň matiek. Pripravme im raňajky ako pre kráľovnú
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 3. Jarná očista organizmu – ako sa do nej pustiť naplno?
 4. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 5. Kancelársky trh ožíva, potvrdzuje to aj najväčší developer
 6. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 7. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 10. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 46 419
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 19 208
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 15 616
 4. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 14 341
 5. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 8 833
 6. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 7 957
 7. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 7 484
 8. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 7 334
 9. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 7 087
 10. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 6 539
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nezažili SME, ale nezabudli sme.

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.

13 h
Na trhové pozície Tesly útočí konkurencia.

Automobilky investujú miliardy.

20 h
Odberné miesto na RT - PCR testovanie na zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 385-tisíc prípadov. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 11 990 obetí.

7 h
Pamätník osloboditeľom v Jelšave.

Nemusíme pripomínať, že nočný vlk a zajac je pôvodom kriminálny gang.

5. máj

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop