Korzár logo Korzár

S Annou Cvekovou - Bašistovou spomíname na jej účasť

v 2.svetovej vojne a účinkovanie vo Frontovom divadleI keď mali plač na krajíčku, hrali, spievali a tancovaliPočas 2. svetovej vojny zomreli

v 2.svetovej vojne a účinkovanie vo Frontovom divadle

I keď mali plač na krajíčku, hrali, spievali a tancovali

Počas 2. svetovej vojny zomreli státisíce Slovákov na bojiskách i v koncentračných táboroch. Do frontovej línie sa dostala i Košičanka Anna Cveková, vydatá Bašistová. Nie však so zbraňou v ruke, ale ako členka Frontového divadla. Počas SNP umelci chodili medzi zranených vojakov, aby im aspoň na chvíľu pesničkami, vtipnými textami či akrobaciou pomohli zabudnúť na ukrutnú bolesť z rán a útrapy vojnového besnenia.

Anna Cveková sa narodila v Košiciach, ale do 18 rokov žila v Michalovciach. Tam sa jej horko-ťažko podarilo vychodiť meštianku. Nie kvôli tomu, že by sa zle učila. Naopak, v škole sa jej darilo, ale veľa času na ňu nemala. Keďže chudoba bola v tom čase hosťom vo väčšine domácností, po skončení vyučovania musela pracovať. A predsa sa vďaka učiteľke z ľudovej školy umenia, ktorá si všimla jej zanietenie a talent, stihla venovať spevu, tancu, baletu, cirkusantským kúskom a divadlu. Veľmi ho milovala, veľmi túžila stať sa herečkou.

Prianie sa Hanke splnilo, začala účinkovať v ochotníckom súbore. Jej prvým úspechom bolo baletné predstavenie Cínový vojačik. Ochotnícke divadelné scény existovali v tom čase takmer v každej dedine, takže možnosti boli. Na jednej divadelnej súťaži si Anku Cvekovú všimol Anton Prídavok, riaditeľ prešovského rozhlasu a spoluzakladateľ divadla v Prešove.

"Zapáčilo sa mu, čo som predviedla, a tak mi navrhol, nech si podám prihlášku do divadla. Síce s malou dušičkou, ale urobila som to," vrátila sa pani Anka do spomienok na rok 1943. Už v sezóne 1943/1944 sa stala riadnou členkou prešovského divadla. I za cenu, že v Michalovciach sa na ňu ľudia všelijako pozerali. Komedianti v tom čase nemali medzi pospolitým ľudom najlepšie meno. Jej túžba však bola silnejšia. "Prvá sezóna ma spočiatku neuspokojila. Kým v ochotníckom divadle som hrala hlavné úlohy, v prešovskom divadle som dostávala spočiatku len omrvinky. Obratu som sa dočkala až v druhej polovici sezóny, lenže medzitým prišli divadelné prázdniny."

B. Bystrica volala dobrovoľníkov

Keď sa koncom augusta 1944, teda po prázdninách stretli herci znovu v divadle, začali na skúške oprašovať predstavenie Škriatok, s ktorým chceli otvoriť sezónu 1944/1945. "Skúšanie zrazu ktosi prerušil, keď vybehol na javisko a volal nás k rádioprijímaču. V opakovaní práve oznámili, že v Banskej Bystrici vypuklo povstanie. Potom zaznela báseň ´Mor ho´ a slová príhovoru: ´Slováci, Slovenky. Slovenský národ povstal proti nenávidenému fašizmu. Príďte medzi nás posilniť naše rady. Príďte do Banskej Bystrice. Prihláste sa v kasárňach, kde vám bude pridelená výzbroj.´ Na záver sa ozvala pesnička ´Slovenské matičky, pekných synov máte...´"

Všetci boli vzrušení. Do tohto hluku ktosi zakričal: "Ideme skúšať, či do povstania? Teraz? Skúšať? Ideme do povstania!", padlo rozhodnutie. Dohodli sa, že sa stretnú na druhý deň ráno o 6. hodine pri rieke. Režisér Andrej Chmelko ešte upozornil, nech si zoberú svetre i nejaké jedlo. Keby ich náhodou niekto po ceste stretol, mali povedať, že idú na zájazd a vrátia sa o 3-4 dni. Ráno prišli z divadla len niektorí. Najmä starší sa vyhovorili na zdravotné a rodinné problémy.

"S batohom na pleciach a s kabátom v ruke som sa v našej skupinke vydala z Prešova do Banskej Bystrice. Išli sme zádumčivo, sem-tam poškuľujúc po húštine, či tam náhodou neuvidíme nejakého partizána. Ako asi vyzerá, to sme si ani len predstaviť nevedeli. No samotné slovo ´partizán´ malo v sebe čosi tajomné," pousmiala sa A. Cveková.

Vyspali sa v senníku. Keď sa prebrali, viacerí už neboli tak plní entuziazmu ako deň predtým. Niektorí povedali, že končia, vracajú sa do Prešova. Ďalej pokračovali už len pätica - manželia Latečkovci (Rudolf a Elena, rodená Piaterová), Peter Macko, Ria Driečna a Anna Cveková. Podarilo sa im dostať k železničnej trati a nastúpiť.

"Vlak po pár kilometroch zastal a vojaci s partizánmi, konečne sme videli ako vyzerajú, nás začali vo vozňoch legitimovať. Keď prišiel veliteľ ku mne, spýtal sa: ´Slečna, a vy kam?´ Smelo som odpovedala: ´Do povstania´. A on nato: ´Cestu poznáte?´ A ja znovu plná hrdosti: ´Idem tam, kde idú všetci ostatní.´ Tí, čo boli okolo, sa rozosmiali, kým mne sa začervenali líca a zatriasol hlas. Veliteľ však úplne vážne povedal, že sa asi budeme musieť vrátiť, lebo za dedinou je vyhodený most a vlak ďalej nepôjde," pokračovala A. Cveková v spomienkach. Ďalej išla skupinka pešo.

Konečne došli do Banskej Bystrice. Všade bolo plno ľudí. Civilov i v uniformách. Po prvýkrát uvideli ruských vojakov, ba aj francúzskych s baretkami na hlavách. Bolo tam ako v úli. Hluk, vrava, hudba z ampliónov prerušovaná povelmi pre jednotky, kde sa majú zoradiť, kde nastúpiť.

"Rudolf Latečka zašiel na veliteľstvo povedať, že sme zareagovali na výzvu v rozhlase a sme tu. Vtedy síce nepochodil, lebo najprv museli umiestniť vojakov, ale poďakovali mu, že sme došli. A tiež, že nech sa usadíme, dajú nám vedieť kedy a čo máme robiť."

Latečkovci sa rozhodli pre Klenovec, kde bývali a Annu Cvekovú zobrali so sebou. "Zaspávala som unavená, ale konečne v posteli. Len keby ma neboli prenasledovali myšlienky, kde sa podeli Peter Macko a Ria Driečna... Ostali v Banskej Bystrici alebo sa pokúsia vrátiť do Prešova? Neskôr som sa dozvedela, že sa vrátili do metropoly Šariša."

Vzniklo Frontové divadlo

Okolo 10. septembra prišiel do Klenovca odkaz od Ondreja Vandlíka, tiež herca z prešovského divadla, ktorý sa do Bystrice dostal povozom, aby sa A. Cveková a Latečkovci vrátili do Banskej Bystrice. Prihlásili sa v národnom dome, kde sa dozvedeli, že režisér Andrej Bagar zakladá divadelnú skupinu, ktorá bude chodiť po bojiskách a zabávať vojakov. Ak chcú, môžu sa pridať.

"Bagar vyskúšal, čo vieme, čo sme si zapamätali z účinkovania v divadle. Tak sme vytvorili skupinu, v ktorej bol on, teda A. Bagar, Ondrej Vandlík, František Zvarík, Karol Móži, Eugen Medek a ja. Latečkovci odišli preč, vraj si ešte musia rozmyslieť, čo robiť."

A. Cveková si doteraz pamätá slová, ktoré im A. Bagar vtedy povedal: Chcem vás postaviť pred hotovú vec. Neidem vás vábiť, je to dobrovoľné. Nemôžem vám nič sľúbiť. Ani honorár ani plat. Dostanete ubytovanie a vojenskú stravu všade tam, kam prídeme. Dostanete žold, pár korún, ako vojaci, až nás Slovenská národná rada schváli. Majú nás zaradiť do skupiny osvetových dôstojníkov pri Prvej československej armáde v Banskej Bystrici. Je na vás ako sa rozhodnete a či to prijmete. Nebude to ľahké, budú to vojnové podmienky. I keď budeme len účinkovať, nemôžem vám zaručiť, či sa niečo nestane. Zblúdilá guľka či granát si nevyberajú...," uzavrel.

Spočiatku, keďže A. Cveková bola jedinou ženou v súbore, spievala bez doprovodu. Neskôr, keď už bol k súboru pridelený vojak Eugen Petery, doprevádzal ju na harmonike. Jano Chovanec, tiež člen súboru, priviedol z radvanského cirkusu sesternice Perháčové. Mária bola plastickou akrobatkou, Tamara tancovala. Anka a Tamara dostali podobné oblečenie, kroje, vrkoče, čižmičky, a tak účinkovali.

Každý deň skupina niečo do programu pridávala. Zraz, keďže každý spal, kde vedel, mávali pri národnom dome a odtiaľ ich autami rozvážali na miesta účinkovania. Prvé predstavenie bolo v Harmanci. Začiatkom októbra dostali od armády autobus aj so šoférom Petrom Matejkom. Toho však skoro odvolali na front, a tak robil harmonikára aj vodiča Eugen Petery. "Autobus bol starý, často sa kazil, ale hoci ho bolo treba neraz tlačiť, boli sme radi, že ho máme. Chlapi zo skupiny, ktorí chodili oblečení vo vojenskom mundúre, ho omaľovali a dali naň i nápis ´Frontové divadlo´. Mali sme od armády i povolenie vstupu do vojenských objektov," pokračovala A. Cveková.

Pri pohľade na zranených sa ťažko hralo

Frontové divadlo hrávalo len veselé veci, žiadne drámy. Pred začiatkom programu vystúpil A. Bagar a vojakom povedal, prečo za nimi prišli. Občas pridal i slová o tom, že front sa blíži, fašizmus bude porazený, čoskoro príde koniec vojny a s ňou vytúžená sloboda.

"Chodili sme po lazaretoch, ubytovniach, školách, nemocniciach, krčmách. Niekedy sa hralo aj na lúke pod holým nebom. Občas predstavovalo javisko len pár dosák položených na pivových sudoch. Janko Chovanec zabával vojakov tým, že hrýzol poháre a zapíjal ich vodou, ohýbal na krku železo alebo mu vojaci dali na hruď skalu a rozbíjali ju kladivom." A. Cveková rada hrávala ´Fazuľový čušpajz´ alebo ´Rande s Marou´ a hlavne veľa spievala. Nechýbala ani báseň ´Mor ho´ v podaní O. Vandlíka a Zvaríkov spev, hlavne pieseň ´Keď vyjdem na skalu, pustím si po hore hlas...´

"Keď spomíname F. Zvaríka, reč je o známom hercovi. Vo svojich knižných spomienkach na Frontové divadlo, kniha sa volá ´Pierot s puškou´, sa viackrát objavuje moje meno. I to je dôkaz, že som v ňom naozaj hrávala. V knihe je napríklad aj fotka ako sedím v autobuse a ostatní ho tlačia. Mala som totiž spomínané nové topánky, a tie sa do blata nehodili."

Pre A. Cvekovú to boli krásne chvíle, aj keď veľmi smutné. Cez dierku v opone nakukla napríklad do sály a srdce jej išlo puknúť. Bolo tam veľa zranených, hlava na hlave. Krvavé obväzy, stony, slzy bolesti. "Zrazu som sa cítila veľmi malá a chcela som ujsť. Tam, kde sa nebojuje, nestrieľa, kde je ticho a pokoj. Ale kam utečiem? Musím ostať tu," prebleslo jej vtedy mysľou.

Niekedy mali aj 2-3 vystúpenia denne. A ešte išli z "javiska" medzi chorých i na izby. Pri jednom vystúpení na lúke sa zrazu ozval hukot lietadiel. Za pár minút bolo územie prázdne, ľudia sa rozbehli preč, vojaci poskrývali v lese. "Naši chlapi sa zo mňa potom smiali, že hlavu som si síce skryla, ale zadok mi trčal spoza stromu. Hlupáci. Keby ma trafila guľka do zadku, ešte prežijem, ale, keď do hlavy..."

Podbrezová, Zvolen, Brezno, Detva, Tomášovce, Donovaly, Víglaš, Telgárt, Špania dolina. Názvy miest a dedín známe z udalostí okolo SNP a vojny. Poslednou zastávkou boli Staré hory. Tam, v krčme, odohrali posledné vystúpenie.

Rozišli sa každý svojou cestou

"A. Bagar po vystúpení povedal, že Nemci veľmi vystrájajú a situácia je vážna, Frontové divadlo končí. Bolo to presne tak. Každý svojou pošiel stranou, hnaný žitia nevôľou.

A. Cveková pri návrate domov prišla o kabát, vojenské čižmy jej do krvi zodrali nohy a dostala sa i do nemeckého zajatia. Mala však aj trošku šťastia. Nezastrelili ju, urobili z nej pomocnicu v jednej domácnosti pri nemeckom kuchárovi. Koncom roka 1944 sa jej podarilo vrátiť do Prešova. Po vojne sa stala členkou Štátneho divadla v Košiciach a dnes je na zaslúženom odpočinku. Na Frontové divadlo jej ostali živé spomienky, pár blednúcich fotografií a rukopis knihy, ktorú by chcela o tomto období vydať.

Hoci Anna Cveková-Bašistová vo vojne nebojovala so zbraňou v ruke, spoločnosť ocenila jej odvahu a entuziazmus mnohými vyznamenaniami. Okrem iného má od III. po I. stupeň ocenenie Zaslúžilý bojovník proti fašizmu, ku každému výročiu SNP pamätnú medailu a minulého roku dostala Pamätnú medailu k 60. výročiu SNP, oslobodenia Slovenska a víťazstva nad fašizmom.

Alžbeta LINHARDOVÁ

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 743
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 210
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 101
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 118
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 258
  1. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Fakty sú neúprosné. Slovenská populácia nezadržateľne starne
  2. Věra Tepličková: Ak Huliak hulí, je to celkom normálne, ak hulí do črepníka...
  3. Lucia Nicholsonová: List rastlinke, do ktorej sa vyfajčil Huliak
  4. Ján Šeďo: "Krásne" tričko v E-shope za príspevok na muníciu pre Ukrajinu.
  5. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 2..
  6. Marek Mačuha: O dôchodcoch bez emócií
  7. Viktor Pamula: Súdna rada bez predsedu
  8. Marek Strapko: Ja mám základné vzdelanie!!!
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 99 910
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 509
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 305
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 33 986
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 31 369
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 644
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 894
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 859
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Fakty sú neúprosné. Slovenská populácia nezadržateľne starne
  2. Věra Tepličková: Ak Huliak hulí, je to celkom normálne, ak hulí do črepníka...
  3. Lucia Nicholsonová: List rastlinke, do ktorej sa vyfajčil Huliak
  4. Ján Šeďo: "Krásne" tričko v E-shope za príspevok na muníciu pre Ukrajinu.
  5. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 2..
  6. Marek Mačuha: O dôchodcoch bez emócií
  7. Viktor Pamula: Súdna rada bez predsedu
  8. Marek Strapko: Ja mám základné vzdelanie!!!
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 99 910
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 509
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 305
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 33 986
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 31 369
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 644
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 894
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 859
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

VÝSLEDKY VOLIEB 2024
SkryťZatvoriť reklamu