nepodarilo. Návrh na vyslovenie nedôvery totiž večer podporilo iba 69 zo 126 prítomných poslancov, 54 bolo proti a traja sa zdržali hlasovania. N ajeho pád bolo potrebných aspoň 76 hlasov.
Do diskusie sa zapájali poslanci všetkých strán s výnimkou SDKÚ. Niektorí nezávislí poslanci už pred hlasovaním naznačovali, že zostanú "bokom" a pridať sa nemienila ani koaličná ANO, ktorá ministra v poslednom čase tvrdo kritizuje.
Návrh na odvolanie ministra predniesol poslanec Smeru Dušan Čaplovič. Poslanec KDH František Mikloško po jeho vystúpení povedal, že po tak dlhotrvajúcom prejave aj potlesk materskej strany bol krátky.
Stanovisko vlády predniesol vicepremiér Daniel Lipšic, ktorý považuje návrh za "čisto populistický". Podľa Lipšica zámer opozície nie je o tom, že by minister nezvládol reformu školstva. "Mediálne organizované akcie vyvolali zdanie nepopularity ministra a k tomu sa, bohužiaľ, nepridali len strany opozície," povedal Lipšic v súvislosti nedávnymi protestami študentov.
Šéf KDH Pavol Hrušovský vyjadril ministrovi Froncovi podporu strany. "Všetci vieme, že podstatou návrhu nie sú opakované maturity a možno aj niektoré chyby, ktorých sa ako ústavní činitelia môžeme dopustiť," hovori. Fronca charakterizoval ako úspešného, slušného a pracovitého človek, ktorý nebude "v tejto sále vykrikovať, robiť gestá ani ironické poznámky".
Poslankyňa ANO Beáta Brestenská Froncovi vyčítala, že vysoké školy nie sú roztriedené podľa kvality a sú financované podľa počtu študentov, takže tie, ktoré ich majú najviac, dostanú aj viac peňazí. Brestenská potvrdila, že ANO nebude hlasovať za zákon o spoplatnení vysokých škôl, pretože "platby za vzdelanie musia byť v súlade s kvalitou". Myslí si, že zákon treba "dotiahnuť", aj keď je súčasťou vládneho programu, ktorý však "nie je biblia". Nesúhlasila ani s Froncovým tvrdením, že by štátny tajomník ministerstva školstva za ANO František Tóth "spal ako Šípková Ruženka".
Dagmar Bollová z KSS kritizovala prípravu učebníc etiky a že hodín svetskej etiky je na školách minimum. Froncovi adresovala Homérove slová - ani v oraní, ani v kopaní nedostal múdrosť od bohov.
František Mikloško z KDH povedal, že demokracia je aj možnosť voľby a tú mali rodičia, či sa budú deti učiť náboženstvo, alebo etiku. Podľa Mikloška ešte aj komunizmus mal nejakú noblesu, lebo každý bol nejakého pôvodu. Šéfovi KSS Jozefovi Ševcovi povedal, že problém bol len s jeho svokrom Vasiľom Biľakom, lebo nevedel, či je komunista gréckokatolíckeho, alebo pravoslávneho pôvodu.
Komunistov pobúrilo Mikloškovo vyjadrenie o uplynulých 40 rokoch degenerácie. Ševc sa spýtal, či je teda ochotný vrátiť diplom ako majetok ľudu. Ďalší komunista Karol Ondriáš povedal, že by musel byť naozaj degenerovaný, aby prijal jeho tvrdenia. "Komunisti postavili viac ako 15-tisíc miest pre študentov v internátoch, chcete to porovnať v banánoch?" pýtal sa Ondriáš. Mikloško povedal, že chápe jeho prirovnania, lebo banány za komunizmu každý spomínal, lebo boli len pred Vianocami.
Debatu cez obedňajšiu prestávku krátko oživil poslanec Jozef Banáš. V takmer prázdnej rokovacej sále sa postavil za rečnícky pult a zanôtil niekoľko piesní. Napríklad: Prečo si ma vyvolala z krčmy von. Keď mu však povedali, že mikrofón nie je vypnutý a počuť ho v celom vnútornom okruhu parlamentu, so spevom skončil.
(sp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.