pracovala napríklad na úseku Ladce - Sverepec, aj v tuneli Branisko.
V roku 2001 dal bývalý šéf dozornej rady Hydrostavu Alexander H. pokyn dvom členom predstavenstva, aby podpísali so Slovenskou správou ciest dodatok k zmluve o výstavbe časti úseku Ladce - Sverepec. Podľa dodatku Slovenská správa ciest od decembra 2001 do apríla 2002 posielala peniaze na účet trenčianskej firmy Prevádzka predajných automatov a nie na účet Hydrostavu.
Na účte trenčianskej firmy údajne skončilo zhruba 240 miliónov určených na diaľnice. Podľa ministra vnútra Vladimíra Palka bol Alexander H. kľúčovou postavou. Mohol vyberať peniaze z firmy Prevádzka predajných automatov, peniaze postupne rozposielal ďalším a ďalším firmám, z ktorých ich vybrali fyzické osoby.
Palko hovorí, že podobne to urobili s Vodohospodárskou výstavbou, ktorá si v Hydrostave objednala práce na výstavbe tunela Branisko. Vo februári až apríli 2002 vodohospodári poslali na základe dodatku k zmluve 44 miliónov na účet firmy Prevádzka.
Minister hovorí, že poškodená bola firma Hydrostav. Nie je však vylúčené, že poškodený bol aj štát cez Slovenskú správu ciest a Vodohospodársku výstavbu.
Úseky, ktoré mal Hydrostav postaviť a na ktoré dostal peniaze, ostali rozostavané. Len na úseku Ladce - Sverepec ostalo po Hydrostave rozostavaných niekoľko úsekov vrátane veľkého diaľničného 500-metrového mosta.
Po jeho krachu musela správa ciest práce nechať dokončiť iným firmám, za čo znova zaplatila.
Zo Slovenskej správy ciest ani z Vodohospodárskej výstavby vyšetrovatelia neobvinili nikoho za to, že podpísal dodatky k zmluvám o prevode peňazí na iný účet. Palko však upozorňuje, že vznesenie obvinenia nie je koncom vyšetrovania, ale počiatočnou fázou.
Dvaja z obvinených sú dlhodobo v zahraničí, dvoch - Róberta V. a Milana G. vzali do väzby, ostatných vyšetrujú na slobode. Obvinení sú zo založenia a podpory zločineckej skupiny, zo sprenevery a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Medzi obvinenými je zamestnankyňa banky, v ktorej mala účet firma Prevádzka predajných automatov.
O nepriehľadnom financovaní výstavby tunela Branisko hovorila aj správa SIS. Policajti však v prípade Hydrostavu nemali informácie od SIS, ale z vlastných zdrojov.
(rf)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.