Zistenie rodičov, že ich dospievajúce dieťa chodí poza školu, môže byť veľmi nepríjemné, nech je už dôvod záškoláctva hocijaký.
Mladí ľudia odmietajú chodiť do školy z viacerých dôvodov. Niektorí dospievajúci asi od 14 rokov začínajú zisťovať, že to, čo sa deje v škole, nie vždy súvisí s ich predstavami o živote a budúcnosti. V týchto prípadoch môže byť záškoláctvo prejavom rozčarovania, ba dokonca zúfalstva.
U iných ide skôr o problém osobný než školský. Môže to byť dôsledkom úzkosti alebo stresu z osobných problémov. Napríklad dospievajúci, ktorý si myslí, že je príliš tučný alebo nemotorný, môže chodiť poza školu, aby sa vyhol hodinám telocviku, na ktorých si nepríjemné pocity uvedomuje oveľa silnejšie.
Aj rodinná kríza, napr. konflikty medzi rodičmi alebo ich rozchod môžu vyvolať problémy v správaní dieťaťa, vrátane záškoláctva.
Príčiny záškoláctva môžu súvisieť aj s neuspokojenými základnými potrebami dieťaťa. Aby sa mohlo dobre učiť, potrebuje mať zdravú sebadôveru a pokiaľ v škole nemá zážitok úspechu, môže uňho prevládať pocit, že nemá žiadny význam tam chodiť. Dieťa, ktoré chodí poza školu, je veľakrát samotárske alebo na druhej strane môže byť aj pod vplyvom nevhodných kamarátov.
Ak máme podozrenie, či dokonca istotu, že naše dieťa chodí poza školu, snažme sa tento problém vyriešiť čo najskôr. Čím ďalej to pokračuje, tým ťažší je návrat dieťaťa do školy. Musí viac klamať a zameškané učivo narastá.
Každé chodenie poza školu si majú všimnúť predovšetkým rodičia a učitelia. Aby sa dieťa vyvíjalo zdravo, potrebuje ich porozumenie, citovú náklonnosť, pevné, pritom však trpezlivé vedenie a taktnú pomoc všade tam, kde naráža na prekážky. Učitelia by si mali všímať najmä žiakov, podceňovaných spolužiakmi a žiakov z nepriaznivo psycho-sociálnej rodinnej atmosféry (alkoholizmus, mravná labilita, výchovné nedostatky atď.). Niektoré prípady vyžadujú odborné lekárske vyšetrenie, iné pomoc psychológa, aby sa zvolil optimálny výchovný postup.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.