Malé umelecké diela
Na snímke je návrh stokorunáčky zo série bankoviek z roku 1953, ktoré začali obiehať po menovej reforme. Je to akvarelová kresba kreslená na bielom kartóne. Návrh sa nikdy nerealizoval, pravdepodobne ho ešte zberatelia dodnes nevideli. Lícna strana symbolizuje zväzok robotníkov a roľníkov, bankovka zodpovedá vtedajším predstavám.
Pod slovným označením hodnoty sa na oboch stranách opakuje sériové číslo. Ak si tieto drobnosti pozornejšie všimneme, tak zistíme jednu zaujímavosť. Sériové písmená "ID" sú iniciálami mena autora návrhu a 6-miestne číslo "240153" predstavuje zakódovaný dátum. Nákres sa nikdy nerealizoval, je súčasťou historického vývoja bankoviek.
V minulosti neboli známe podrobnejšie detaily o platidlách vzoru 1953. Dlhšiu dobu sa autori výtvarných návrhov vôbec neuvádzali. Na základe mylnej informácie sa za autora bankoviek považoval S. Pomanský. Dnes je známe, že autorom je I. I. Dubasov, čo dokazuje aj tento nerealizovaný návrh. Niekedy stačí iba maličkosť na objasnenie historických súvislostí.
Návrh stokorunačky pripomína kompozíciu 100-wonovej bankovky z roku 1947, ktorú vytlačili v Goznaku pre Centrálnu banku severnej Kórey. Dominantné je centrálne uloženie ležatého vodorovného oválu s postavami kórejského roľníka a robotníka. Aj v riešení rámika oválneho medailónu je určitá zhoda. Medzi námetmi bankoviek, ktoré pochádzajú z tej istej dielne, môžeme nájsť určitú podobnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.