nepríjemných pachov z varenia, pečenia, fajčenia, z WC, ale nie je to až taká bezpečná služba pre používateľa.
Interiérové deodoranty majú rôzne vône a ak ich prehnane používate, dráždia vám sliznicu v nose. Stačí, ak mechanický osviežovač na stene vo WC stlačíte namiesto jedenkrát, dva-tri razy, začnete kýchať, ba aj kašľať. Elektrické deodoranty sa samy dávkujú do ovzdušia vašej domácnosti, ale nie sú o nič menej škodlivé. Áno, tieto prípravky obsahujú látky, ktoré "prehlušia" zápach silnejšou vôňou, nie sú však blahodarné, ale majú aj rakovinotvorné zložky. Zistil to nedávno prieskum Európskej kancelárie pre ochranu spotrebiteľov (Benc).
Benc testoval aj vonné sviečky a tyčinky a zistil, že práve tieto sú väčšinou najhoršie: Štúdia testovala 76 výrobkov, ktoré bežne predávajú v obchodoch a 54 z nich obsahovalo rakovinotvorné látky ako benzén či formaldehyd. Ďalšie výrobky uvoľňovali alergény a dráždivé látky. Obsahujú aj iné škodlivé chemické zlúčeniny ako napr. toluén, styrén, xylény. Benzén je ľudský karcinogén (rakovinotvorná látka), ktorý môže vyvolať určité druhy leukémie. Aj xylény a styrén môže pôsobiť rakovinotvorne. Toluén, ako už mnohí viete, nepriaznivo pôsobí na centrálnu nervovú sústavu. Súčasťou vonných zložiek sú aj tzv. musk zlúčeniny, ktoré môžu podľa niektorých prieskumov negatívne ovplyvňovať reprodukčný systém. Iné vonné látky obsahujú alergény. Zatiaľ sa presne nevie, do akej miery môžu všetky tieto látky ovplyvniť naše zdravie, odborníci sú však jednotní v tom, že záleží aj od množstva vdýchnutých látok a radia: "Čím menej, tým lepšie."
Spotrebitelia by mali vedieť, že napr. rôzne elektrické osviežovače by nemali byť zapojené v zásuvke celý deň a tobôž už nie v noci. Ak používate aerosoly, nikdy ich nestriekajte proti sebe a snažte sa ich pri striekaní nevdychovať. Opatrne manipulujte aj s rôznymi gelovými osviežovačmi a závesnými stromčekmi, lebo môžu spôsobiť bolesti hlavy. Stromčeky sa s obľubou používajú v autách a v niektorých taxíkoch ste nútení vdychovať ich vôňu, aj keď ste alergik.
Niekto povie "ako zbavíme byt nepríjemných zápachov? Nuž, najlepšie je rýchle krátke vyvetranie a tam, kde sa vetrať nedá, zaobchádzajte s osviežovačmi veľmi opatrne. Týka sa to väčšinou WC, kde niet žiadnej možnosti na vetranie a chýba aj vetracia šachta v jadre - deodorant stisnite raz a podľa možnosti ho nevdychujte. Vo WC je mechanický osviežovač s bombičkou výhodnejší, ako stále otvorený odparovací deodorant. Podľa testov najmenej škodlivín vylučovali deodoranty Brise (musk zlúčeniny a Den mit - styrén). A vonné tyčinky? Mali by sa používať tiež menej často, lebo aj v tomto prípade menej je viac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.