Rudo Sloboda sa narodil 16. apríla 1938 a zomrel 6. 10. 1995 v Devínskej Novej Vsi.
Prozaik, básnik, dramatik, scenárista. Študoval psychológiu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, ale po dvoch semestroch odišiel do Ostravy a začal pracovať ako baník. Po vydaní svojho prvého románu v roku 1965 sa vrátil domov a venoval sa výlučne literatúre (ako redaktor, dramaturg, odborný pracovník a od roku 1988 v slobodnom povolaní) až do svojej smrti.
Rudolf Sloboda napísal dvadsaťdva prozaických kníh, jednu básnickú zbierku, tri knihy pre deti, dve divadelné hry a štyri scenáre k filmom. Jeho celoživotná tvorba predstavuje v slovenskej literatúre svojrázny fenomén. Prvú poviedku Do tohto domu sa vchádzalo širokou bránou publikoval v roku 1958 v Mladej tvorbe. Knižne debutoval o sedem rokov neskôr románom Narcis. Tento aj jeho ďalší román Britva (1967) sa stali kultovými dielami nielen pre čitateľov, ale pozitívne ovplyvnili aj mladých prozaikov nastupujúcich koncom 60-tych rokov. Najkontroverznejší Slobodov román z časov normalizácie je román Rozum (1982). V autobiografickom príbehu neúspešného scenáristu, ktorý píše banálny filmový scenár Don Juan zo Žabokriek, otvorene kritizuje dobové spoločenské predstavy. Hoci táto kniha opäť vyvolala nevšedný čitateľský záujem, jej distribúcia bola cenzormi pozastavená.
Charakteristika knihy
Slobodov román Rozum, najčítanejšie a najkontroverznejšie dielo slovenskej prózy od r. 1982, keď vzniklo, detailne odkrýva viditeľné aj skryté dilemy hlavného hrdinu, ktorý si rieši večný spor: Prostredie filmu, kde pracuje ako scenárista, sa ho dotýka chaosom, agresivitou a absurdnosťou; nemenej absurdný sa mu však vidí aj vlastný život.
Vychádza: 9. mája 2005 v Edícii denníka SME
Autor: Rudo Sloboda: Rozum
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.