Korzár logo Korzár

Brahmanky

Brahmanky majú aj ďalšie dobré vlastnosti. Dobre sa operia, sú väčšinou stále čisté, znášajú naše poveternostné podmienky a nevadí im ani občasné

vlhko. Zachovali si vysokú kvokavosť a sú výbornými matkami. Vzorník udáva znášku 100 až 140 vajec na sliepku a rok, ale podľa skúseností chovateľov je vyššia, zvlášť u prešľachtených a svetlo zafarbených kmeňov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K znakom jednej z najväčších sliepok, patrí ružicový hrebeň, ktorý nasvedčuje z akého tepelného pásma hydina pochádza. Napríklad sliepky, ktoré sú pôvodom z teplého Talianska majú listový hrebeň, ktorým sa chladia. Kde sú teplotné podmienky nižšie, tam majú sliepky hrebene ružicové, ktoré nie sú tak chúlostivé na omrznutie. Ak totiž hydine omrzne listový hrebeň, ukončia znášanie. Ružicový hrebeň môže tak isto omrznúť, ale znášku to neovplyvní.

SkryťVypnúť reklamu

Brahmanky okrem krmenia nemajú väčšie nároky na chov ako iná hydina. Iba kurín musí byť pevnejší, pretože kvôli svojej hmotnosti sliepky dobre nalietavajú. Hniezda na znášanie je potrebné umiestniť buď na podlahe alebo bo výške do 50 cm. Vyžadujú tiež väčší vlezový otvor do kurníka. K získaniu mohutnej figúry a hmotnosti zodpovedajúcej vzorníku potrebujú bohatšie kŕmenie na bielkoviny. Preto im podávame mleté mäso na zmohutnenie svalstva a veľa vápnika na vývin a pevnosť kostry. Inak sa kŕmia bežnou zmesou pre nosnice. Kuriatkam sa pridáva zmes pre brojlery, aby boli mohutné. Vzrast je u tohto plemena dôležitý a výrazne boduje aj na výstavách.

Brahmanky netrpia na choroby, sú odolné a otužilé, skôr majú rastové vady, ako napríklad krivé prsty. Príčinou tohto javu je nedostatok vitamínov pri rýchlom vývoji kostry hydiny. Sliepkam sa však musí venovať dostatočná starostlivosť pri ochrane voči vnútorným cudzopasníkom, ktorí sa rady usadzujú v hustej prachovej podsade. Každých šesť týždňov je potrebné sliepky prehliadnuť. Pokiaľ sa cudzopasníci objavia, vystrieka sa hydina jednopercentným arpalitom priamo na kožu. V praxi to vyzerá tak, že sa sliepke prefúkne podsada a na beháky, krk, krčný záves a priestor okolo kloaky sa aplikuje roztok. Nutné je tiež vystriekať kurín, najlepšie neoxydolom alebo podobným prípravkom. Tieto opatrenia sú nutné, pretože hydina je potom nepokojná, ozobáva sa a neznáša. Pokiaľ je invázia cudzopasníkov veľká, sliepkam zosvetlie sliznica, laloky a hrebeň a dokonca môžu uhynúť, pretože im odsávajú krv.

SkryťVypnúť reklamu

Brahmanky sa ponechávajú v chove 4 5 rokov, i keď v piatom roku môžu byť oplodnenosť vajec horšia. Ale dobrá nosnica, alebo taká, ktorá má všetky znaky toto plemena sa môže nechať aj sedem rokov. Hoci je jej znáška o niečo nižšia, potomstvo je však vyrovnanejšie. Kohúty sa znášajú so sliepkami veľmi dobre, málokedy sú vajíčka "čisté", a aj keď sú ťažké, nepoškodzujú im perie. Kvočka zasadne 18 až 20 vajec a kuriatka sa liahnu veľmi dobre.

Kuriatka preberajú od svojej matky chovanie, kvočka ich naučí zobať a chráni ich pred prípadným nepriateľom a keď je nepriaznivé počasie, schová si ich pod seba a zohrieva ich. Prirodzený odchov má tiež pozitívny vplyv na zachovanie kvokavosti v dospelosti. Pokiaľ sa liahne niekoľko generácii v umelej liahni neustále za sebou, tak kvokavosť sa geneticky potlačuje. Výhodou umelého odchovu ale je, že kuriatka rastú rýchlejšie. Pretože sa im svieti takmer celú noc, majú možnosť prijímať potravu počas celých 24 hodín, takže rýchlejšie rastú.

SkryťVypnúť reklamu

Cena chovného kusu je asi trikrát vyššia, než u bežnej hydiny, pretože majú vyššiu spotrebu krmiva a rastú dlhšie. Začiatočníkom sa však najprv odporúča zdrobnelú formu brahmanky, ktorej cena je nižšia, aby si osvojili základy chovu a až po dvoch-troch rokoch by si mali zabezpečiť veľké plemeno. Brahmanky sa vyskytujú v svetlej i tmavej farbe, žlté, žlté s kolumbijskou kresbou, modrozlaté, modré vlnité, čierne i biele.

Autor: jv

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  3. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  4. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  5. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  7. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  8. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 64 347
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 9 909
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 7 513
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 6 338
  5. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 871
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 5 089
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 568
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 848
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prehliadka na Deň víťazstva v roku 2023.

Fico pôjde do Moskvy ako jediný líder zo štátov Únie.


3
Fotografia zo šiesteho zápasu.

Sledujte online prenos.


1
Peter Tkačenko.

Problémom nie sú ani tak trináste dôchodky ako tie jedenáste a dvanáste.


11
Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS), predseda Fondu na podporu umenia (FPU) Matúš Oľha (vľavo) a člen Rady FPU Peter Grutka.

Zamestnanci fondu zvažujú výpovede.


TASR a 1 ďalší 25

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu