letisko priletí v súlade s letovým poriadkom. Pri stále hustnúcej leteckej prevádzke nad Európou a rastúcom vyťažení lietadiel sa však stáva, že odlet lietadla sa značne oneskorí, alebo, čo je už ten horší prípad, dôjde k zrušeniu letu. Takéto situácie vyvolávajú veľkú nespokojnosť cestujúcich, ktorí sa právom dožadujú nejakej formy odškodnenia za to, že let sa neuskutočnil podľa plánu. Týmto stavom sa zaoberala Európska komisia a vydala nariadenie, podľa ktorého musia (od 17. februára 2005) postupovať pri odškodňovaní cestujúcich všetky letecké spoločnosti v Európskej únii. Toto pomerne rozsiahle nariadenie podrobne špecifikuje, v akých prípadoch a v akom rozsahu musí byť cestujúci odškodnený. Nariadenie má byť vyvesené pri vybavovacích priehradkach každého letiska, aby sa s ním mohli oboznámiť všetci cestujúci. O základné informácie o novom nariadení EÚ sme požiadali Oľgu Lengyelovú, obchodnú manažérku Českých aerolíni v Košiciach.
"Celé nariadenie je pomerne rozsiahle, takže môžem spomenúť len jeho základné idey. Cestujúci môžu byť odškodení v podstate v štyroch prípadoch. Prvým je úplné zrušenie letu, na ktorý mal cestujúci vystavenú letenku. V tomto prípade môže byť cestujúci presmerovaný na inú linku, alebo mu bude vrátená čiastka zaplatená za letenku, pričom finančná kompenzácia sa v závislosti na dĺžke linky a oneskorenia náhradného spojenia pohybuje od 125 do 720 eur. Na odškodnenie má nárok aj cestujúci, ktorý sa v dôsledku tzv. preknihovania nedostal do lietadla. Ak sa takýto cestujúci dobrovoľne vzdá svojho miesta v lietadle, môže byť opäť podľa presných kritérií odškodnený sumou od 70 do 360 eur. Ak je cestujúcemu odmietnutá preprava proti jeho vôli, výška kompenzácie sa pohybuje od 125 do 720 eur. Ďalšie ustanovenie hovorí o tom, na čo má právo cestujúci, ak sa odlet jeho letu oneskorí. Toto oneskorenie musí však byť najmenej dve hodiny pri letoch do 1 500 km, najmneje tri hodiny pri letoch na 1 500 až 3 500 km a pri letoch nad 3 500 km až štyri hodiny. Čakajúcim cestujúcim sa v takýchto prípadoch musí poskytnúť občerstvenie a musí sa mu umožniť telefonovanie prípaden odoslanie faxu či e-mailu na účet leteckej spoločnosti. Ak je to nevyhnutné, poskytne sa cestujúcemu ubytovanie v hoteli a preprava medzi hotelom a letiskom," vysvetľuje O. Lengyelová.
Zaujímalo nás, či existujú okolnosti, za ktorých letecká spoločnosť nie je povinná poskytnúť odškodnenie. "Podľa spomenutého nariadenia EÚ nezodpovedajú letecké spoločnosti za škody, spôsobené cestujúcim, v prípadoch, keď k nepravidelnosti v doprave došlo pod vplyvom mimoriadnych okolností, ktorým sa nedalo zabrániť. Ide napríklad o politickú nestabilitu alebo vojnový konflikt, poveternostné podmienky, za ktorých sa nedá let bezpečne vykonať, bezpečnostné riziká (výnimočné bezpečnostné postupy pre cestujúcich a batožiny), neočakávané ohrozenie bezpečnosti letu (napríklad technické problémy lietadla alebo vybavenia letiska), šrajk a preťaženie leteckej prevádzky," hovorí O. Lengyelová. Je teda zrejmé, že nie za každých okolností bude cestujúci odškodnený.
Ak sa vám teda stane, že váš let bol zrušený, alebo ste takpovediac "cestujúci navyše", prípadne sa odlet a tým aj prílet o niekoľko hodín oneskorili, treba sa o presných podmienkach odškodnenia informovať priamo pri prepážke príslušnej leteckej spoločnosti na letisku.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.