1993. Ani v jednej z nich, v časti, ktorá predstavuje autora, o práci v ŠtB nehovorí. Spomína svoje krycie zamestnanie na ministerstve zahraničných vecí. "V rokoch 1980 - 1985 pôsobil ako československý diplomat v Číne, v rokoch 1987 - 1990 v Indii," píše sa v knihách.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan v predslove knihy Formovanie slovenskej diplomacie tvrdí: "Keď som sa dozvedel, že Miroslav Mojžita pripravuje knihu o začiatkoch slovenskej diplomacie, mal som zmiešané pocity. Na jednej strane som vedel, že ako priamy účastník udalostí oných hektických dní zo začiatku deväťdesiatych rokov je jedným z najpovolanejších na tento počin. Na druhej strane som si nebol istý, či si práve preto dokáže udržať odstup, ktorý je taký prepotrebný na opis udalostí najnovších dejín."
Ministerstvo životopisy veľvyslancov nezverejňuje. Mojžita vo svojej knihe píše, že od júna 1991 bol pracovníkom Ministerstva medzinárodných vzťahov Slovenskej republiky, bol riaditeľom odboru, poradcom ministra Pavla Demeša a vedúcim úradu ministerstva, keď bol ministrom Milan Kňažko. Potom bol zástupcom riaditeľa odboru zahraničnej politiky v prezidentskej kancelárii.
Od roku 1994 pracoval na ministerstve zahraničných vecí ako poradca ministra Kukana, viedol skupinu expertov pre Pakt stability a bol aktívnym členom odbornej komisie a rokovacieho tímu pre prípravu základnej zmluvy medzi Slovenskom a Maďarskom.
Od roku 1995 bol na veľvyslanectve v Belehrade, najskôr ako chargé d'affaires, potom ako veľvyslanec. Po návrate bol riaditeľom kancelárie ministra a potom vedúcim služobného úradu ministerstva. Dnes je veľvyslancom v Bosne a Hercegovine.
Mojžita je nositeľom najvyššieho štátneho vyznamenania Juhoslovanskej zväzovej republiky - Radu juhoslovanskej hviezdy I. triedy. Dostal cenu Welcome Understanding, ktorú mu udelila Asociácia pre umenie a komunikáciu v novembri 2001.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.