dôchodkovom systéme, včera v rámci novely zákona o rodičovskom príspevku schválil parlament.
V júli tohto roka sa uplatní iná valorizácia dôchodkov, akú predpokladá platný zákon o sociálnom poistení. V jeho intenciách sa mali všetky dôchodky zvýšiť rovnako o priemerné percento medziročného rastu miezd a inflácie za minulý rok, teda o 8,85 percenta.
Najnižšie dôchodky do 0,25-násobku priemernej mzdy, teda do 3906 Sk, sa zvýšia najviac, o index rastu miezd, čo je 10,2 percenta. Dôchodky od 3907 Sk do 3956 Sk, sa upravia na jednotnú sumu 4306 Sk. Ďalšie pásmo do 10 937 Sk, čo je 0,7-násobok priemerného zárobku, sa zvýšia zákonným mechanizmom o 8,85 percenta a dôchodky do 11 077 Sk na jednotných 11 907 Sk. O minuloročný rast cien, teda 7,5 percenta, porastú priznané dôchodky v rozmedzí 11 078 Sk až 14 719 Sk a na jednotnú sumu 15 825 Sk dôchodky do hranice 15 824 Sk. Tí, ktorí majú vymerané dôchodky nad 15 824 Sk, nedostanú v júli podľa rozhodnutia poslancov pridané vôbec.
Rovnaký mechanizmus ako na dôchodky sa tento rok uplatní aj na opakované úrazové dávky.
Ústav pamäti národa (ÚPN) by mal v prípade sporu o pravdivosti dokumentu vydať originál spisu právnickej osobe na grafologické skúšky. Vyplýva to z novely zákona o založení Ústavu pamäti národa, ktorú včera parlament posunul do druhého čítania.
Do druhého čítania prešla aj novela zákona o obchodovaní s vojenským materiálom nezávislého poslanca Ladislava Polku. Podľa neho by ministerstvo hospodárstva malo každoročne predkladať parlamentu výročnú správu o obchode s vojenským materiálom - dovoze, vývoze a reexporte zbraní.
Do druhého čítania sa dostal aj návrh zákona o čiastočnom odškodnení klientov nebankových subjektov. Upravuje podmienky odškodnenia osôb, ktoré vložili peniaze do nebankových subjektov. Predkladatelia Vladimír Ďaďo, Jozef Hrdlička (obaja KSS) a Milan Cagala (ĽS-HZDS) návrh, ktorý by si zo štátneho rozpočtu vyžiadal 3,6 miliardy Sk, odôvodňujú skutočnosťou, že štát z titulu nečinnosti svojich príslušných orgánov nesie určitý podiel spoluzodpovednosti. Ministerstvo financií SR s odškodnením nesúhlasí a návrh považuje z hľadiska rozpočtového hospodárenia za výrazne rizikový. "Finančné dôsledky návrhu nie sú pokryté v rámci schváleného zákona o štátnom rozpočte na tento rok a nie sú ani vytvorené rezervy na pokrytie navrhovaných dopadov," upozorňuje vo svojom stanovisku. Na Slovensku po páde menších nebankových subjektov ešte spred roka 2000 postupne začali krachovať aj veľké firmy ako Horizont, B.M.G. Invest, Drukos, AGW, SaS a Sporoinvest. Desiatkam tisícom dôverčivých klientov zostali v týchto firmách vklady v hodnote zhruba 25 miliárd Sk.
Nárok na príspevok na cestovné výdavky zo sociálneho fondu tvoreného zamestnávateľom by malo dostať viac zamestnancov. Vyplýva to z poslaneckej novely zákona o sociálnom fonde z dielne poslankýň SDKÚ, ktorú poslanci tiež posunuli do druhého čítania. Parlament sa bude ďalej zaoberať aj novelou zákona o cestovných náhradách poslanca za SDKÚ Zoltána Horvátha.
Členovia Slobodného fóra (SF) neuspeli s novelou zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Nezávislým poslancom Branislavovi Opaternému, Jozefovi Hurbanovi a Ľubici Navrátilovej sa nepodarilo presadiť ani ďalšie dva zákony. Podľa jedného mali zaniknúť slovenské umelecké fondy. Nepodarilo sa im do druhého čítania posunúť ani novelu stavebného zákona, podľa ktorej by sa zrušila možnosť vyvlastňovania nehnuteľností kvôli investícii vo verejnom záujme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.