zriadiť islamský štát. Informovali o tom včera miestni obyvatelia.
V 20-tisícovom meste v noci navčera uskutočnilo zásah asi 1000 - podľa niektorých zdrojov len 200 - príslušníkov vládnych oddielov, ktorí zatkli lídra povstalcov Bachtiora Rachimova a niekoľkých jeho pomocníkov. Časť očitých svedkov tvrdí, že nepadli žiadne výstrely, podľa iných bolo počuť sporadickú streľbu. Povstanie v Korasuve sa začalo v sobotu, deň po tom, ako bezpečnostné sily uskutočnili brutálny zásah vo východouzbeckom meste Andižan. Demonštranti v pohraničnom meste, ležiacom 30 kilometrov od Andižanu, podpálili sídlo miestnej polície, sídlo daňovej polície a objekty patriace dopravnej polícii.
Je čoraz jasnejšie, že uzbecké sily bez rozdielu strieľali do demonštrantov, vyhlásili v stredu USA pripájajúc sa k výzve na medzinárodné vyšetrovanie incidentu. Násilnosti vypukli v piatok. Po úteku väzňov z väznice v Andižane došlo k zrážkam vládnych síl s ozbrojencami a keď vyšli demonštranti do ulíc, vládne sily evidentne začali strieľať. Vláda uzbeckého prezidenta Islam Karimova trvá na tom, že nebol zabitý žiaden nevinný civilista - iba teroristi - a odmietla medzinárodné vyšetrovanie.
Uzbecká polícia a bezpečnostné sily mohli pri nedávnych nepokojoch zabiť až 1000 neozbrojených civilistov, uviedli včera Medzinárodná helsinská federácia pre ľudské práva a Spoločnosť pre ľudské práva Uzbekistanu. Predseda uzbeckej organizácie Talib Jakubov uviedol, že očakáva ďalšie povstanie, pri ktorom znova môže dôjsť ku krviprelievaniu. Vyzval Západ, aby konal dôraznejšie proti uzbeckému režimu s upozornením, že v opačnom prípade bude čiastočne zodpovedný za prípadné budúce násilnosti.
Autor: Korasuv/Washington/Viedeň (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.