neboli žiadne správy o zraneniach a škodách na majetku. Informovali o tom meteorológovia.
Epicentrum zemetrasenia bolo v Indickom oceáne v hĺbke 33 kilometrov asi 240 kilometrov západne od mesta Sibolga na severe Sumatry, povedal šéf meteorológov v provincii Aceh. Obyvatelia hlavného mesta provincie Banda Aceh, ktorí majú v
čerstvej pamäti ničivé otrasy z 26 decembra, v panike vybehli zo svojich domov.
Decembrové zemetrasenie pripravilo len v provincii Aceh o život okolo 128-tisíc ľudí. Marcové otrasy v sile 8,7 stupňa Richterovej škály zasa zabili viac ako 900 ľudí na ostrove Nias pri Sumatre, ktoré sa nachádza v tom istom pásme vysokej seizmickej aktivity.
Zemetrasenie, ktoré 26. decembra 2004 postihlo juhovýchodnú Áziu a ktorého epicentrum ležalo medzi indonézskym ostrovom Sumatra a Andamanskými ostrovmi, bolo druhým najsilnejším v histórii zaznamenávania otrasov Zeme. Energia, ktorá sa pri mohutných posuvoch kontinentálnych platní uvoľnila, zodpovedala približne bombe so silou 100 gigaton alebo energetickej spotrebe celých USA počas šiestich mesiacov. Uvedené závery publikuje v najnovšom čísle amerického odborného časopisu Science fyzik Roger Bilham z univerzity v Coleradoine. Zlom morského dna dal do pohybu viac ako 30 kubických kilometrov vody a vyvolal tým cunami, ktorých výbežky registrovali aj na pobrežiach Arktídy, Antarktídy a na západe a východe Ameriky. Prílivové vlny - i keď veľmi oslabené - obehli prakticky celú planétu.
Autor: Korasuv/Washington (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.