z plastov či papiera, ktoré sú pre ľudí prijateľnejšie. Zvlášť pri nápojoch, predovšetkým piva, ľudia preferujú sklenené vratné obaly, taktiež konzervárne sa začínajú rozhliadať po inom materiáli ako je plech, povedal ČTK tajomník obaliarenskej asociácie Syba Vlado Volek.
Výhodou plechov je ich svetelná nepriestupnosť a pevnosť, hoci tá je však v niektorých oblastiach baliarenstva nevýhodou. Napríklad pri nákupe konzerv ľudí odrádza ich obtiažnejšie otváranie - treba k nemu mať otvárač a pri konzervách s "trhacím systémom otvárania" zasa šťastie. "Nezriedka sa totiž stáva, že
viečko nejde odtrhnúť, alebo sa očko na úchyte odtrhne a konzerva sa stáva neotvoriteľnou," poznamenal.
Omnoho horšia je pozícia plechov pri balení nápojov. Nápojové plechovky, ktorými sa trh naplnil v deväťdesiatych rokoch, sa v Česku výrazne neuplatnili, vari s výnimkou energetických nápojov, uviedol Volek. Limonády, stolové vody a pivá sa stále viac balia do plastových fliaš alebo skla. Menší záujem o plechové obaly pri nutnosti zaistenia jeho zberu a recyklácie tak jeho používanie v obaliarskom priemysle zdražuje. S trochou nadsázky možno povedať, že pokiaľ v prospech plechu nezasiahne cielený marketing, môžu mu do budúcna "zvoniť do hrobu", mieni tajomník. Napriek tomu by však podľa Voleka plech z trhu celkom nemal zmiznúť; je totiž veľmi vhodným materiálom na balene olejov, jeho výhodou je i ochrana výrobku pred poškodením alebo ochrana okolia pred výrobkom, napríklad pri nebezpečnom produkte.
Rovnako ako plech stagnuje v obaliarenstve výroba obalov zo skla alebo dreva. Materiál však má na trhu svoje miesto isté vďaka špeciálnemu použitiu; napríklad dreva pri výrobe paliet alebo drevených kontajnerov, sklo je tradičným materiálom v pivovarníctve alebo u výrobcov zaváranín. O trendoch v obalovom priemysle svedčia i štatistické zisťovania asociácie Syba z minulých rokov. Najviac rastie záujem o obaly z plastov, papiera a rôznych druhov lepeniek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.